Легіон УСС — українське добровольче військове формування у складі австро-угорської армії в роки Першої світової війни.
Війна зумовила глибоку кризу українського національного руху. У ньому відбувся розкол у двох площинах.
 
Між українцями ворогуючих сторін виросла прірва. У межах Російської та Австро-Угорської імперій відбувся розкол на прибічників та противників країн-учасниць війни. \(Серпень - вересень\ 1914\ р.\) — з ініціативи ГУР був створений Легіон Українських січових стрільців (УСС).
  
Із Маніфесту Головної української ради (1914 р.)
... Війни хоче цар російський, самодержавний володарь імперії, яка є історичним ворогом України. Царі російські зломили Переяславський договір, яким вони зобов’язалися були шанувати самостійність України, і поневолили вільну Україну...
... Ідучи війною на австро-угорську монархію, Росія грозить загином також українському національному життю, яке найшло охорону в конституційнім ладі австрійської держави.
... Побіда австро-угорської монархії буде нашою побідою. І чим більше буде пораженнє Росії, тим швидше виб’є година визволення України.
Легіон був сформований із \(2,5\) тис. чол., незважаючи на те, що бажали вступити до нього 28 тис. Українські січові стрільці прийняли участь у бойових діях проти російської армії. Легіон УСС воював у складі австрійської армії і двічі складав військову присягу: на вірність імперії і Україні. Полк УСС називали «найкращим підрозділом всієї австро-угорської армії».
 
В основі бойової звитяги був патріотизм січових стрільців, прагнення досягти своєї мети — відродження незалежної Української держави.  
Напикінці вересня \(1914\) р. на Ужоцькому перевалі біля села Верецькі Вижні відбувся перший бій УСС.
 
28 квітня — 2 травня \(1915\) р. — бій за гору Маківка.
Найбільшою бойовою операцією в історії стрілецтва стала битва на Лисоні.