www.ua.pistacja.tv


Розчинення
— це процес при якому дві чи більше речовин переходять в розчин. 
 
Розчинність —  це здатність речовини розчинятись у воді, або будь-якому іншому розчиннику. 
 
За розчинністю у воді речовини поділяють на:
 
- розчинні (більше 10 г/л);
- малорозчинні (від 0,01 г/л до 10 г/л);
- практично нерозчинні (менше 0,01 г/л).
Практично нерозчинні — означає, що це речовини, які візуально не розчиняються у воді. Наприклад, мінерали — якщо довгий час будуть перебувати у водному середовищі, то почнуть віддавати воді свої частинки (атоми, молекули, йони чи їх групи).
Саме тому в лабораторіях та на виробництвах, де важливо брати чисті речовини, не використовують звичайну воду, а лише дистильовану (тобто очищену від усіх можливих, навіть незначних домішок).
 
За насиченністю розчиненною речовиною розвини поділяють на: 
 
- насичені;
- ненасичені;
- перенасичені.
Насичений розчин — це розчин, в якому за певної температури та тиску, розчинена речовина більше розчинятися не може.
Тобто існує певна межа розчинення: скільки розчиненої речовини може розчинитися у розчиннику.
 
Наприклад, у 100 г води за кімнатної температури може розчинитися не більше 36 г.  Отже, розчин, що містить 36 г кухонної солі (натрій хлориду) та 100 г води буде насиченим.
 
Якщо ж приготувати розчин із 10 г солі та 100 г води — цей розчин буде ненасиченим, тому що розчинена речовина ще може у ньому розчинятися. Тобто він не насичений максимально розчиненою речовиною.
За спеціально створених умов у насичений розчин можна додати розчинену речовину і вона у ньому розчиниться (за підвищення температури — нагрівання, наприклад). Такий розчин буде називатися перенасиченим
 
З перенасичених розчинів часто вирощують кристали у домашніх умовах. 
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го кл. заг. серед. освіти/ Д. Д. Біда. — Київ: Видавничий дім "Освіта", 2023. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець, Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. - 256 с..