Суміші можна розділити на їх складники.
Однорідні суміші важко розділити в побуті. Зазвичай, для цього потрібне спеціальне обладнання. Або можна скористатися знаннями про фізичні властивості кожного складника у суміші.
Розділення однорідних сумішей можна здійснювати за допомогою:
- випаровування;
- дистиляції (перегонки).
Способи розділення однорідних сумішей
1. Випаровування можна використати, якщо пам'ятати, що кухонна сіль кристалізується і так її можна розділити від води.
Якщо заливати у праску жорстку воду, то з часом можна помітити, що "пори" праски будуть забиватися твердими солями
Випарювання — це спосіб розділення однорідних сумішей, за якого використовуються фізичні властивості компонентів суміші (здатність до випаровування одного компоненту та здатність до кристалізації іншого).
Якщо поставити на вогонь суміш води та кухонної солі і достатньо довго кип'ятити її, то з часом вода випарується, а на дні залишаться кристалики солі.
2. Дистиляція (перегонка).
Цим методом очищують нафту, природну воду тощо.
Нафтопереробний завод
Щоб здійснити дистиляцію потрібно пам'ятати про такі фізичні властивості речовин-компонентів суміші як температури кипіння та випаровування.
Перегонка в лабораторії
Дистиляція (перегонка) — це процес розділення рідких сумішей, за якого використовують властивості складників кипіти і випаровуватися при різних температурах.
Наприклад, перегонка нафти. Нафта складається із великої кількості органічних речовин. І всі вони мають різні температури кипіння та випаровування.
При перегонці нафти виділяються її складові частини — їх називають фракціями:
- в інтервалі між 40°С до 200°С — із нафти виділяється бензинова фракція;
- в інтервалі між 200°С до 300°С — утворюєть гасова фракція;
Гас (керосин) — це горюча рідина, що утворюється в результаті перегонки нафти і використовується для ракетних та авіадвигунів, а також для освітлення та обігріву у побуті.
- в інтервалі між 270°С до 350°С — газойлева фракція;
- в інтервалі між 300°С до 370°С — сорярова фракція.
Після перегонки залишається порівняно густа фракція — мазут.
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го кл. заг. серед. освіти/ Д. Д. Біда. — Київ: Видавничий дім "Освіта", 2023. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 6-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Кокар, В. І. Кравець, Н. В. Фоменко, І. В. Кравець, Г. Я. Жирська. — Тернопіль : Астон, 2023. - 256 с..
3. Картинки: www.canva.com.