Теорія:

Спостерігаючи за зоряним небом у давнину, люди помітили скупчення найбільш яскравих зірок. Ці скупчення нагадували «зоряні візерунки», обриси різних предметів чи істот.
Найбільш яскраві зірки складаються в групи, що називають сузір'ями.
 
star-card-3591581_640.jpg
 
Свої назви більшість сузір'їв отримали на честь міфічних персонажів, речей або тварин. Частина назв сузір'їв дійшла до нас через Давню Грецію від вавилонських та єгипетських астрономів, інші — створені давньогрецькими вченими.
Найяскравіша зірка, яку знають усі на світі — Полярна зоря.
Але насправді у списку найяскравіших зірок неба Полярна знаходиться тільки на 46 місці.
earth-23592_640.png
 
Унікальність Полярної зірки полягає в тому, що вона знаходиться ближче інших зірок, які можна побачити неозброєним оком, до північного полюса світу, на відстані \(1°\). Через це вона весь час знаходиться фактично на одному і тому ж місці, незалежно від часу доби і року. Вона вже півтори тисячі років є орієнтиром для мандрівників, мореплавців.
Особливе становище Полярна зірка має тільки на небі планети нашої планети — Землі. На небі інших планет важливу роль грають інші зірки.
Як відшукати Полярну зірку на небі?
Полярна зірка входить до складу невеликого сузір'я Малої Ведмедиці.
Це сузір'я не надто яскраве, найголовніша його частина складається з \(7\) зірок. На відміну від Великого Ківша до складу Малого входить тільки три більш-менш яскраві зірки. Тому розрізнити його на небі набагато важче.
Найвідоміші сузір'я, які всі знають — Великий та Малий Віз.
Осінніми вечорами ківш Великої Ведмедиці знаходиться низько над горизонтом в північній частині неба. Дивлячись, від нього наверх, можна легко знайти ківш Малої Ведмедиці. Ручка Малого Ковша вигнута в інший бік, ніж ручка Великого. Полярна зірка — крайня в ручці ковша Малої Ведмедиці.
Три найяскравіші зірки Малої Ведмедиці мають свої імена — Полярна зірка, а також зірки Кохаб і Феркад — крайні зірки самого ковша.
 
istockphoto-959229364-170667a.jpg
 
Як знайти на зоряному небі сузір'я Великої Ведмедиці?
Сузір’я Великої Ведмедиці в Україні ніколи не заходить за обрій, а тому його можна спостерігати в будь-яку пору року.
Що для цього потрібно? Ясне, безхмарне небо і, наприклад, вечірній час.
Для початку знайдемо найпомітнішу частину сузір’я — ківш Великої Ведмедиці. Це яскраве сузір'я треба вміти знаходити на зоряному небі кожній людині.
Ківш завжди лежить у північній ділянці неба, а тому насамперед потрібно визначити у вашому пункті спостережень напрямок на північ. Якщо знаєте його — добре, якщо ні — біда невелика: у будь-який сонячний день опівдні станьте так, щоб Сонце світило вам у спину — прямо перед вами північна ділянка неба.
Оскільки ківш Великої Ведмедиці восени і взимку звечора лежить на нашому небі не високо над горизонтом, то північна ділянка неба має бути, принаймні в ці пори року, відкритою в тому місці, де ви будете спостерігати зоряне небо.
Уважно подивимося на зоряне небо! Ти можеш побачити сім яскравих зір, які легко перетворюються в нашій уяві на фігуру велетенського ковша. Це і є знаменитий ківш Великої Ведмедиці.
У сиву давнину різні народи пов’язували з цим семизір’ям різноманітні уявні фігури (найчастіше ті, що стосувалися місцевої природи чи побуту).
Уявлення стародавніх греків (Велика Ведмедиця), арабів (кінь) і наших пращурів (віз).
bear-2821581_640.jpg
Джерела:
http://www.nashenebo.in.ua/ohliady-iavyshch/yak-znaity-na-zorianomu-nebi-suziria-velykoi-vedmedytsi
http://esu.com.ua/search_articles.php?id=61027