Плазуни — це хребетні тварини!
 
lizard-g82810c860_1920.jpg
 

Життя  плазунів не так міцно пов’язане з водою, як у риб чи земноводних. 200 мільйонів років тому вони панували на Землі, заселяючи воду та сушу, літаючи в повітрі. Давні плазуни — динозаври — вимерли. До сучасних плазунів належать ящірки, змії, черепахи, крокодили. Вони живуть у воді, лісах, степах, пустелях, горах.

 

Тіло більшості плазунів має таку будову:

  1. Голова
  2. Шия
  3. Передні кінцівки
  4. Тулуб
  5. Задні кінцівки
  6. Хвіст
1111.png
 

У змій немає кінцівок, тому вони плазують. У ящірок, черепах і крокодилів є кінцівки, які розташовані по боках тулуба. Тому під час пересування їхнє тіло торкається землі. Звідси і походить назва тварин — плазуни. Їм властива така істотна ознака: суха шкіра, укрита роговими лусками.

 

Дихають плазуни легенями. Більшість плазунів — хижаки. Вони живляться комахами, червами, жабами, рибою, мишами. Змії ковтають здобич цілою, попередньо вбивши її отрутою або задушивши (удави). Тільки серед плазунів є такі, що мають отруйні зуби. Це — отруйні змії. В Україні отруйними є гадюка звичайна та гадюка степова.

 

Плазуни відкладають на суходолі яйця, укриті шкірястою або вапняковою оболонкою. З яєць вилуплюється молодняк, який росте та розвивається в дорослих особин. Ящірки та змії, поїдаючи комах, мишей, слимаків, знищують багато шкідників.

Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 3-го класу закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська, Л. Пономарьова, О. Антонов. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с. : іл.