Земля — планета Сонячної системи!
 
Ресурс 108.png
 

З обертанням Землі пов'язані два природні явища: зміна дня і ночі та зміна сезонів. Вісь Землі нахилена відносно її орбіти. Тому в червні більше освітлюється Північна півкуля, і там триває літо. У Південній півкулі в цей час — зима. У грудні більше освітлюється Південна півкуля. Тому там літо, а в Північній півкулі — зима. Відповідно, коли в Північній півкулі весна, у Південній — осінь.

 

Земля робить один оберт навколо Сонця за 365 днів «із хвостиком». Прийнято, що один рік триває 365 днів, а щоб урахувати цей «хвостик», раз на чотири роки в лютому додають один день. Рік, у якому 366 днів, називають високосним.

 

Земля обертається навколо своєї осі за одну добу. Тому в нас буває день і ніч. На екваторі тривалість дня і ночі однакова цілий рік. Та що далі від екватора, то помітніше, що в різні пори року тривалість дня і ночі різна. Улітку дні довгі, а ночі — короткі. А взимку навпаки — дні короткі, а ночі довгі. На полюсах улітку сонце взагалі не заходить, і там триває полярний день. А взимку настає полярна ніч, коли сонце не сходить над обрієм декілька місяців.

Полярне коло — умовна лінія на карті, за якою буває полярний день і полярна ніч.
Глобус і карта — це моделі Землі.
Глобус — об'ємна модель Землі.

Він імітує обертання Землі навколо своєї осі. Екватор умовно поділяє глобус на Північну і Південну півкулі. Описати модель Землі можна за допомогою тверджень: вона кругла, має континенти, острови, океани, моря, річки тощо.

Карта — це пласке зображення поверхні Землі.

На карті півкуль окремо зображують Східну і Західну півкулі.

Земна вісь — уявна лінія обертання Землі, що проходить через полюси і центр Землі.

Наша планета Земля в космосі оточена шаром космічного сміття. Як же воно туди потрапило? Люди запускають у космос штучні супутники, ракети, космічні кораблі, орбітальні станції. Виходячи з ладу, деякі з них залишаються на орбіті. Ці об'єкти становлять небезпеку для астронавтів. Адже під час зіткнення вони можуть пошкодити чи навіть знищити літальний апарат.

Джерела:

Я досліджую світ : підручник для 3 кл. закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах). Ч. 2 / Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, І. В. Гарбузюк, О. Л. Хомич, Н. В. Андрук, К. С. Василенко. — Київ : Видавництво «Алатон», 2020. — 152 с.