Гривня — це офіційна грошова одиниця України, її символ — , код — \(UAН\). Як грошову одиницю України гривню затвердили в 1996 році.
 
Ресурс 1йі.png
 
У різних країнах використовують різні грошові одиниці: євро, долар, злотий, юань тощо.
 
Euro_Series_Banknotes_(2019).jpg USDnotesNew.png 
 
Гроші потрібні людині для придбання продуктів, речей та отримання різноманітних послуг.
Гроші — це особливий товар, який можна обміняти на будь-які інші товари чи послуги.
Гроші відомі людям з давніх-давен. Гривня була грошовою одиницею ще Київської Русі. Це був злиток срібла шестикутної форми масою близько 200 грамів. 
 
Hryvnia.png
 
За часів Володимира Великого та його наступників князі карбували власні монети — срібники і златники.
 
Гроші не дають просто так: їх потрібно заробляти. Люди здебільшого отримують гроші у вигляді заробітної платні. Це їхні доходи. Зароблені гроші люди витрачають на оплату комунальних послуг, придбання продуктів харчування, товарів тощо. Це їхні витрати.
Щоб грошей на все вистачало, потрібно планувати доходи і витрати. План доходів і витрат грошей — це бюджет. Його складають на певний період: на тиждень, місяць, рік.
Кожна країна має свій державний бюджет. Доходи держави складаються здебільшого з податків громадян, різноманітних підприємств та установ. Витрати держави йдуть на утримання армії та поліції, на медицину та освіту, на науку та культуру тощо.
 
Що більше доходів має держава, то більше витрат вона може собі дозволити.
ДОХОДИ = ВИТРАТИ — Бюджет збалансований
 
ВИТРАТИ > ДОХОДІВ — Бюджет збитковий
 
ВИТРАТИ < ДОХОДІВ — Бюджет перебільшений
Якщо доходи перевищують витрати, то залишаються гроші, які можна відкладати й накопичувати, щоб купити якусь цінну річ або поїхати відпочивати. А ще потрібно вміти заощаджувати гроші, тобто намагатися зменшувати витрати, де це можливо.
Усі сімейні витрати можна розділити на групи.

Щомісячні витрати ідуть на оплату комунальних послуг, продуктів харчування, транспорту, телефону, дитячого садка, гуртків тощо.

Щорічні витрати — це те, на що витрачають гроші раз на рік. Наприклад, сплата податків чи відпочинок під час відпустки.
 
Змінними називають витрати, що виникають у міру необхідності (наприклад, купівля ліків), або планові витрати за умови вільних коштів (наприклад, придбання нового телевізора через два місяці). Сюди ж можна віднести витрати на придбання подарунків для рідних та друзів, канцелярських товарів та дрібні, або як їх іще називають, кишенькові витрати.

До сезонних витрат належать кошти, витрачені на сезонний одяг, підручники та посібники для школи, дитячий оздоровчий табір тощо.
Як же навчитися заощаджувати? Переважно людям здається, що вони купують лише найнеобхідніше. Але якщо записувати кожну свою витрату, то виявиться, що багато чого було зайвим і забрало значну частину грошей.
 
Заощадження не передбачає бідного життя. Це вміння розумно розподілити свої гроші так, аби їх вистачало на все, що потрібно, та ще й залишалося, наприклад на мандрівки.
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.
Я досліджую світ : підручник для 4 кл. закладів загальн. середн. освіти : у 2-х ч. Ч. 1. / Н. О. Будна, Т. В. Гладюк, С. Г. Заброцька, Н. Б. Шост. — Тернопіль : Нав чальна книга – Богдан, 2021. — 160 с. : іл.