Тобі відомо, що ґрунт — це верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини і живуть різноманітні організми. До його складу входять пісок, глина, вода, повітря, мінеральні солі, перегній.
 
shutterstock_474626215.jpg
 
Основна властивість ґрунту — родючість, тобто здатність забезпечувати рослини поживними речовинами, які необхідні для їхнього росту й розвитку. Родючість ґрунту залежить від кількості в ньому перегною (гумусу). Перегній утворюється в результаті перегнивання опалого листя, решток загиблих рослин і тварин. Чим більший уміст гумусу, тим темніший колір верхнього шару ґрунту і тим він родючіший.
 
Ґрунти відрізняються вмістом піску і глини. Ґрунти, у яких багато піску, називають піщаними. Вони пухкі, легко пропускають воду і швидко висихають.

Ґрунти, в яких багато глини, повільно пропускають воду, але довго її зберігають. Це глинисті ґрунти. Якщо вологи багато, глинистий ґрунт стає в’язким, а після висихання вкривається щільною кіркою. У цьому ґрунті мало повітря.
 
shutterstock_624469856.jpg
Піщаний ґрунт
shutterstock_1470461258.jpg
Глинистий ґрунт
 
В Україні поширені такі основні типи ґрунтів: чорноземи, дерново-підзолисті, сірі лісові. 
 
Основні типи ґрунтів України
 
shutterstock_344967551.jpg
Чорнозем
shutterstock_272643359.jpg
Сірий лісовий ґрунт
shutterstock_433561669.jpg
Дерново-підзолистий ґрунт
 
Найбільше перегною в чорноземах. Перегній склеює частинки ґрунту в грудочки, тому чорноземи легко пропускають воду й повітря, у них добре зберігається волога. Це найродючіші ґрунти у світі. Дерново-підзолисті ґрунти містять мало перегною, а тому малородючі. У сірих лісових ґрунтах частка гумусу більша, ніж у дерново-підзолистих, але менша, ніж у чорноземах.
Ґрунти — найбільше багатство нашої країни.
 
Утворюється ґрунт упродовж століть, а зруйнувати його можна вкрай швидко. Людина завдає шкоди ґрунту, будуючи будинки й дороги, заводи і фабрики, видобуваючи корисні копалини. Вирубування лісів, надмірне випасання худоби на одному й тому ж місці також руйнують ґрунт. Люди забруднюють ґрунти сміттям, отрутохімікатами, застосуванням великої  кількості мінеральних добрив. Надмірне поливання рослин спричиняє засолення ґрунту.
 
shutterstock_1405265711.jpg shutterstock_67367548.jpg shutterstock_1334598440.jpg
 
Вода під час злив змиває верхній найродючіший шар ґрунту, а сильний вітер здуває його. Щоб запобігти руйнуванню ґрунту водою та вітром, необхідно висаджувати лісові смуги, розорювати схили впоперек, помірно використовувати мінеральні добрива й отрутохімікати. Під час будівництва, добування корисних копалин верхній родючий шар землі потрібно знімати і вивозити на поля. Не можна забруднювати ґрунт сміттям, розпалювати на ньому багаття.
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 2 / Н. М. Бібік, Г. П. Бондарчук. — Харків : Вид-во «Ранок», 2021. — 136 с. : іл.
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.