За галузями використання в господарстві всі корисні копалини поділяють на паливні, рудні та нерудні.
Паливні (горючі) корисні копалини добре горять і виділяють багато тепла. Це насамперед нафта і природний газ, кам’яне та буре вугілля, а також горючі сланці, торф.
Рудні (металеві) корисні копалини — це різні руди, з яких виплавляють метали. Розрізняють руди чорних металів (залізні, марганцеві, хромові) та кольорових металів (титанові, алюмінієві, мідні, нікелеві тощо).
Нерудні (неметалеві) корисні копалини видобувають і використовують без переробки. Це кам’яна сіль, глина, пісок, крейда, гіпс, графіт, сірка, граніт, мармур, кварцит, вапняк.
Місце, де залягає багато корисної копалини, називають родовищем.
Корисні копалини — найцінніше багатство української землі. В Україні є значні запаси паливних корисних копалин. Серед них провідне місце належить кам’яному та бурому вугіллю. За його загальними запасами Україна посідає восьме місце у світі.
Проте запаси корисних копалин у нашій країні не безмежні. З кожним роком вони зменшуються, оскільки потреби людей постійно зростають. Тому корисні копалини слід використовувати економно.
Родовища кам’яного вугілля зосереджені в Донецькій і Луганській, а також у Львівській і Волинській областях. Поклади бурого вугілля виявлені в Кіровоградській, Черкаській, Житомирській, Івано-Франківській і Закарпатській областях.
Порівняно з вугіллям, запаси нафти та природного газу в Україні є набагато меншими. На території країни відкрито понад \(200\) невеликих родовищ нафти та газу.
Україна багата на запаси залізних і марганцевих руд, які є основою для виплавки чавуну та сталі.
На території нашої країни є також родовища будівельного та декоративного каменю — граніту, лабрадориту, мармуру, кварцу. Чимало їх на Житомирщині, Київщині та в західних областях.
Україна здавна славиться покладами солі. Найбільше їх виявлено в Донецькій області (Артемівське родовище кам’яної солі) та в Криму, біля солоних озер Сиваша.
Добувають сіль і в Солотвинських копальнях на Закарпатті. Багата Україна також на торф, великі запаси якого є в Поліссі.
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 2 / Н. М. Бібік, Г. П. Бондарчук. — Харків : Вид-во «Ранок», 2021. — 136 с. : іл
Автор: Sukhabalka - Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79644406