Індійський океан — третій за площею океан Землі. Саме в ньому люди почали здійснювати свої перші морські подорожі. Назва океану походить від Індії — країни, яка ще в давнину славилася своїми багатствами і береги якої він омиває.
Індійський океан повністю розташований у Східній півкулі. Більша його частина міститься в Південній півкулі. Індійський океан омиває береги Австралії, Євразії та Африки. Глибина Індійського океану в середньому становить понад 3 900 м, а найбільша — 7729 м.
Індійський океан майже повністю розташований у жаркому поясі, тому температура поверхневих вод тут вища, ніж в інших океанах, і сягає +30°C. У напрямку до Південного полюса температура води знижується. Над Індійським океаном вирують урагани, які приносять штормову погоду.
У теплих водах Індійського океану вирує життя. Бурі, червоні та зелені водорості облямовують береги материків і островів, утворюючи підводні луки.
Серед сотень видів риб тут поширені сардинела, скумбрія, ставрида, нототенія, морський окунь, тунець, летюча риба, акули.
Особливо багате життя вирує в прибережних районах і на мілководді поблизу коралових рифів. Там живуть каракатиці й кальмари, лангусти й креветки, морські зірки, морські їжаки, гігантські морські черепахи та дельфіни.
Морські змії, які живуть в Індійському океані, дуже отруйні. Живляться вони рибою. Морські змії добре плавають, можуть пірнати на глибину до 200 м і довго перебувати під водою, не вдихаючи повітря.
У прибережних теплих водах, у місцях, захищених від хвиль, простягаються мангрові ліси.
Тут ростуть рослини, одні корені яких занурені в засолений намул, а інші, дихальні, корені стирчать над водою. За їх допомогою рослини вбирають повітря, необхідне для дихання.
В Індійському океані розташоване найсолоніше море Світового океану — Червоне море. У нього не впадають річки, які несуть намул і пісок, тому вода в ньому кришталево чиста. Червоне море — це царство коралів різних форм і кольорів, з якими тісно пов’язане життя риб.
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.