Наша планета вкрита товстою газоподібною повітряною оболонкою, яка має назву атмосфера.
 
Збираючись вийти з дому, майже кожен дивиться у вікно, аби довідатися, що відбувається в атмосфері: яка температура повітря, падає дощ чи світить Сонце, дме вітер або ні.
Стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості в даний час — це погода.
lietus 2.png vētra 2.png saulriets 2.png
 
Головними чинниками, від яких залежить погода, є температура повітря, вітер, хмарність, опади. Залежно від них погода може бути жаркою чи морозною, теплою чи холодною, ясною чи хмарною, вітряною чи безвітряною, дощовою чи сухою. Погода дуже мінлива, вона може змінюватися навіть кілька разів на добу.
  
Температура повітря залежить від кількості сонячного тепла, яке потрапляє на земну поверхню. Що вище Сонце на небосхилі, то більше тепла потрапляє на земну поверхню, то вища температура повітря.
 
Сонце найвище піднімається на небосхилі влітку, тому влітку спостерігаються найвищі температури. Узимку Сонце піднімається на небосхилі найнижче, тому дуже холодно.
 
пори року.png
 
Вітер — це рух повітря вздовж земної поверхні. Вітер буває різної сили. Іноді він ледь помітний, наприклад за шелестінням листя на деревах. Тоді кажуть, що вітер слабкий. Помірний вітер відхиляє дим із труби, піднімає пил і розгойдує тонкі гілки дерев. Сильний вітер розгойдує товсті гілки дерев, зриває черепицю з дахів. Дуже сильний вітер — ураган — руйнує будівлі, вириває з корінням дерева.
 
Вітер із моря приносить похмуру, дощову або сніжну погоду, а вітер із суші — ясну й суху.
 
vētra 1.png vējš 1.png
 
Хмарність — це ступінь вкриття неба хмарами. Утворюються хмари високо над земною поверхнею і складаються з водяної пари, дрібних краплинок води та кристаликів льоду.
 
saulaina diena 3.png — Перисті хмари
 
shutterstock_1711600924.jpg — Шаруваті хмари
 
balti mākoņi 3.png — Купчасті хмари
Опади — це вода в рідкому чи твердому стані, яка випадає із хмар у вигляді дощу, снігу, крупи, граду.
З давніх-давен люди спостерігали за погодою, адже від неї залежить багато видів їхньої господарської діяльності. Щодня з телебачення чи з інтернету ти можеш довідатися передбачення погоди, тобто прогноз.
 
Учені-метеорологи збирають дані про стан атмосфери на метеорологічних станціях. Такі станції устатковані приладами для вимірювання температури повітря, кількості опадів, напряму, сили і швидкості вітру та визначення інших показників погоди.
 
Зібрані показники метеорологи доповнюють даними, які надають метеорологічні супутники Землі. На основі аналізу даних, зібраних метеорологами, учені-синоптики складають прогноз погоди — її науково обґрунтоване передбачення.
 
Передбачити погоду можна, спостерігаючи за різними явищами природи. Наприклад, про погіршення погоди свідчить посилення вітру під вечір, поява на небі темних хмар, червоний захід Сонця та багато іншого.
 
Meteorologist.jpg
Джерела:
Я досліджую світ : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 1 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2021. — 144 с. : іл.