Вільне володіння англійською в сучасному світі — необхідність, а не розкіш. Це знають усі батьки. Але багато хто губиться: як зробити так, щоби дитина полюбила мову і стала регулярно її використовувати, а не зненавиділа нудне зубріння?

     Недолік сучасної шкільної системи в тому, що дитина активно занурена в англійську лише кілька разів на тиждень на уроці та (не дуже активно) під час виконання домашнього завдання. Звісно, цього недостатньо.

     Найочевидніша відповідь — занурення в мовне середовище. Це важко зробити, якщо ви живете не в оточенні носіїв мови, але можна спробувати створити їх штучно.
     Неважливо, якщо раптом ваша англійська неідеальна — ентузіазм і позитивне ставлення до мови обов’язково перейдуть дитині. Влаштовуйте English time — час, коли дитина займається чимось пов’язаним із англійською. Поступово можна збільшувати «мовний» час — у міру зростання концентрації уваги молодших школярів.

     Чудово, якщо вдасться гармонійно оточити дитину англійською з різних боків, залучаючи різні аспекти мови.

     Говоримо

     Корисно говорити з дитиною на побутові теми: наприклад, про одяг, коли дитина одягається, або про їжу, коли ви йдете за покупками або готуєте. Спочатку це можуть бути невеликі діалоги, але нехай вони будуть регулярними — це допоможе дитині не втомлюватись і не втрачати зацікавленість. Таке повсякденне спілкування має відчутні плюси. По-перше, усе відбувається в комфортному середовищі з членами родини. По-друге, як правило, батьківський приклад добре працює: «Мама та/або тато знають англійську, отже, я теж зможу!» Але не варто намагатися організувати формат уроку — нехай усе буде максимально природним.
     Але спілкування з батьками, з дорослими, — одне, а з однолітками — інше. Якщо дитина досить мотивована, можна знайти проєкти у Фейсбуці, де спілкуються діти зручною їм мовою. Прекрасна нагода не тільки покращити мову, а і знайти нових друзів!

     Пишемо

     Середовище для спілкування можна доповнити листуванням із другом-носієм або школярем, який вивчає англійську мову (такого друга, з яким людина спілкується листами, називають penfriend або penpal).

     Корисні ресурси:

     www.epals.com — сайт для penfriends, орієнтований спеціально на дітей та підлітків. На ньому реєструються педагоги, які хочуть знайти для своїх учнів друзів із листування та для виконання різних проєктів (не лише з англійської). У своєму профілі вчитель вказує вік, кількість учнів і те, які теми цікаві для спілкування, а також реєструє учнів. Усі листи під час відправлення та отримання проходять перевірку вчителем — можете бути впевнені, що жодного неприйнятного контенту діти не отримають.

     www.penpalworld.com — сервіс, де можна знайти друзів із листування. Важливо: батьки можуть контролювати контент, у тому числі заблокувати дорослих користувачів.

     www.postcrossing.com — посткросінг, обмін листівками з penpals із усього світу. Це може стати не тільки можливістю попрактикуватися в англійській, але й захоплюючому хобі.

     Читаємо

     Батьки можуть читати разом із молодшими школярами казки та оповідання (мала форма не втомлює дитину). Добре спробувати почитати те, що вже знайоме дітям, що прочитано українською. Дитину не мусить бентежити те, що вона не розуміє якихось слів — сам процес читання має приносити задоволення.

     Під час вибору адаптованої літератури для дітей можна орієнтуватися на різні graded readers (книги, спеціально написані або адаптовані для тих, хто вивчає мову на різних рівнях) і дібрати книгу за рівнем. Підійдуть і комікси: від популярних супергеройських до орієнтованих якраз на tweens дітей від 8 до 11 років.

     Граємо

     Молодші школярі люблять грати, і гра для них — природний і веселий спосіб дізнаватися про нове (про це ми вже розповідали в одному з матеріалів). Спробуйте зіграти в улюблені дітьми рухливі ігри — хованки, «Гаряче-холодно», «Крокодил», ігри з м’ячем на кшталт «Меда» — англійською.

     Можна використовувати й ігрові інтернет-ресурси, наприклад, eslgamesworld.com або puzzle-english.com — інтерактиви, де можна повторити і вокабуляр, і граматику в ігровій формі. Нагоді також www.funbrainjr.com та ресурс від British Council з цікавими іграми англійською.

     Користуємося програмами

     Для сучасних дітей телефон уже давно продовження руки, але це може бути навіть корисним. Установіть на смартфон дитини одну з дитячих програм:

  • Fun English — курс складається з рівнів із іграми для освоєння граматики та вокабуляра.
  • LearnEnglish Kids: Playtime — яскрава програма від British Council з інтерактивними завданнями.
  • Easy Ten — 10 нових англійських слів щодня.

     Дивимося (мульт) фільми

     Фільми та мультики — відмінний спосіб захопити дитину англійською. Є як спеціальні навчальні мультфільми, так і мистецькі. Дітям молодшого шкільного віку краще спочатку показувати мультсеріали, у яких серії не дуже довгі, і дитина не втомлюватиметься. До того ж у дитячих мультиках та фільмах проста граматика та лексика, герої часто повторюють певні фрази та слова — це допоможе маленькому глядачеві краще запам’ятовувати нове. Після коротких серій можна переходити й до повнометражок, однак корисно спочатку поставити фільм українською.

     Що ж подивитись?

     Muzzy — знаменитий навчальний серіал від BBC. Яскравий та веселий, він сподобається не лише дошкільникам, а і школярам. У ньому повільна мова, яку легко зрозуміти, пісні, граматичні (але не нудні) вставки.

     Peter the Rabbit — історії про кролика Пітера та його друзів (за мотивами відомих казок Беатрікс Поттер).

     The Cat in the Hat Knows a Lot About That — серія мультфільмів про навколишній світ. Симпатичний кіт подорожує разом із дітьми та відповідає на їхні запитання.

     Finding Stuff Out — цікаве науково-популярне шоу для хлопців від 9 років. Ведучий — хлопчик на ім’я Харрісон — шукає відповіді на різні питання про
навколишній світ.
І, звичайно, не варто забувати про діснеївську класику. Запитайте в дитини, що їй хотілося б подивитись сьогодні: може, «101 далматинець» або «Алладин»? :)

     Вчимо англійську впевнено з «МійКлас»

     «МійКлас» знову показує, що англійська — це цікаво. У розділах із теорією матеріал дуже наочний: школярам допомагають барвисті ілюстрації. Тренувальні завдання генеруються автоматично, кожна вправа має понад 50 варіантів, що дає змогу дитині якісно відпрацювати потрібну тему як граматики, так і вокабуляра.

Виконувати завдання з дитиною

     Підтримуємо та мотивуємо

     Хваліть дитину за будь-яке використання англійської мови — підтримка батьків зміцнює віру у свої сили й не дає сумувати.

     Також важливо навчити дитину не боятися робити помилки — це природна й навіть необхідна частина шляху. Нехай вас не бентежить, якщо ви створили середовище, оточили чадо англомовним контентом, а він або вона не поспішає говорити іноземною мовою: дитині потрібен час, щоб адаптуватися. Ваші старання не пропадуть задарма!

     Правильно мотивуйте: допоможіть майбутньому поліглоту зрозуміти, навіщо потрібна «ця ваша англійська». Формулювання «щоби вступити до університету» чи «знайти хорошу роботу» не підійде — коли школяр ще дуже юний, така мотивація (правильна та важлива) просто не спрацює. Використовуйте те, що для дитини важливо й актуально зараз: «Знаючи англійську, ти розумітимеш улюблену музику, дивитися мультики та фільми в оригіналі (у них зовсім інші голоси, знаєш?), читати улюблені книги» тощо.

     Важливо використовувати те, що дитині дійсно цікаво, тоді вона «загориться» й сам процес «занурення» в мову буде набагато ефективнішим. Музика? Чудово, можна перекласти улюблену пісню. Спорт? Не чекаємо, поки переведуть новини про футбольну команду — читаємо самі.

     Отже, основні моменти, які допоможуть зробити англійську цікавою:

  • зробіть English time регулярним;
  • використовуйте різний контент та ігри;
  • орієнтуйтесь на інтереси дитини;
  • хваліть, заохочуйте, мотивуйте;
  • намагайтеся залучати всі аспекти мови.

… І все вийде!

опубліковано: