Формули подвійного аргументу дозволяють представити тригонометричну функцію подвоєного аргументу у вигляді виразу тригонометричних функцій простого (одинарного) аргументу.
Послідовно приведемо і доведемо формули подвійного аргументу для функцій синуса, косинуса і тангенса.
1. Розглянемо вираз \(sin\) \(2x\) - представимо його аргумент у вигляді \(2 x=x+x\) і скористаємося відомою формулою синуса суми аргументів:
.
Тоді отримаємо:
Отже,
формула синуса подвійного аргументу:
.
Тоді отримаємо:
Отже,
формула косинуса подвійного аргументу:
3. Тепер розглянемо вираз \(tg\) \(2x\) і знову представимо його аргумент у вигляді \(2 x=x+x\), що дасть можливість скористатися відомою формулою тангенса суми аргументів:
.
Тоді отримаємо:
формула тангенса подвійного аргументу:
Зверни увагу!
Формули синуса подвійного аргументу і косинуса подвійного аргументу справедливі для будь-яких значень аргументу (ніяких обмежень немає), тоді, як формула тангенса подвійного аргументу справедлива лише для тих значень аргументу \(x\), для яких визначені функції \(tg\) \(x\) і \(tg\) \(2x\), а також відмінний від нуля знаменник дробу, тобто .
Це рівнозначно одночасному виконанню умов:
, .
Зрозуміло, всі отримані формули можна застосувати й у тих випадках, коли місце аргументу \(x\) займає більш складний вираз, наприклад, справедливі наступні співвідношення:
- до речі, цю формулу іноді називають формулою \(половинного\) \(аргументу\)
і т.п.
Будь-яку з отриманих формул подвійного аргументу можна використовувати, як зліва направо, так і справа наліво (згортати) для розв'язання \(тригонометричних\) \(виразів\).