Прокаріоти — доядерні організми, які включають два домени: Археї та Бактерії.
 
Археї — прокаріотичні виключно одноклітинні мікроорганізми з біохімічними особливостями, що відрізняють від бактерій та еукаріотичних організмів.
Це найдавніші організми, предки яких з'явилися на Землі. близько \(3,8\) млрд років тому. Нині їх налічують близько \(700\) видів. Розміри архей — від \(0,4\) до \(15\) мкм у діаметрі. Найменшими серед археїв є наноархеї (\(0,4\) мкм), які паразитують у клітинах інших архей.
 
Археї мають свою незалежну еволюційну історію і характеризуються багатьма рідкісними властивостями, що відрізняють їх від бактерій та еукаріотів:
  1. Геном археїв представлений дволанцюговою ДНК у нуклеотиді та кільцевими плазмідами. Містить білки-гістони, унікальні інтрони, що відрізняються від еукаріотичних. Гени тРНК та рРНК археїв різняться між собою специфічним складом й послідовністю нуклеотидів.
  2. Клітинна оболонка археїв не містить муреїну, в багатьох видів утворена поверхневими білками та псевдомуреїном, який зумовлює нечутливість археїв до дії деяких антибіотиків. Оболонка здійснює ефективний захист, і тому, можливо, археї ніколи не утворюють спор для існування за несприятливих умов, як це є у бактерій.
  3. Клітинні мембрани різняться структурою і хімічним складом, що визначають їхню більшу стійкість за екстремальних умов існування. У археїв мембрани одношарові (інколи двошарові), утворені з особливих фітанолгліцеридів, а не фосфоліпідів, як в інших клітинних організмів.
  4. Рухи забезпечуються джгутиками, відмінними від джгутиків бактерій: вони ростуть шляхом приєднання субодиниць білка флагеліну від основи, джерелом енергії для їхнього руху є АТФ.
  5. Розмноження нестатеве: бінарний поділ, множинний поділ, фрагментація і брунькування.
  6. Живлення хемоавтотрофне й хемогетеротрофне з використанням найрізноманітніших джерел енергії: світла, органічних сполук, амоніаку, йонів металів, водню тощо. Археям притаманні унікальні метаболічні процеси: бактеріородопсиновий фотосинтез і метагенез. Вони не здатні синтезувати гідролітичні ферменти, які забезпечують розщеплення складних органічних сполук. Тому вони можуть засвоювати лише прості речовини.
Археї є самостійним доменом живої природи і відрізняються від бактерій і еукаріотів низкою ознак на молекулярному рівні організації.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 37-38.