Біорізноманіття — різноманіття організмів, видів та їхніх угруповань, це мінливість живої природи всередині видів, між видами та між екосистемами, варіативність життя на всіх рівнях біологічної організації.
Поняття біорізноманіття ввів Едвард Вілсон у \(1988\) році. Наука, що займається вивченням закономірностей та еволюції біорізноманіття — диверсикологія.
 
Біологічне розмаїття, що відображає кількість, різноманітність і мінливість живої природи, існує скрізь — як у воді, так і на суходолі. Воно складається з усіх форм життя та організмів: від пріонів, віроїдів і вірусів, бактерій та архей аж до вищих рослин, справжніх тварин й людини.
 
Типи різноманіття:
  • генетичне біорізноманіття — сукупність генофондів, або загальне число генетичних характеристик різних популяцій одного виду. Приклади генетичного біорізноманіття: популяції, особини (індивідууми), хромосоми, гени, нуклеотиди.
  • Видове біорізноманіття — сукупність популяцій подібних особин, які мають однакову будову й функції та населяють певну територію.
  • Екосистемне (ландшафтне) біорізноманіття — сукупність живих організмів, які пристосувалися до спільного проживання в певному середовищі існування, утворюючи з ним єдине ціле. Приклади екосистемного різноманіття: біоми, біорегіони, ландшафти, екосистеми, середовища існування, озеро, болото, тундра, степ, пустеля, водно-болотні угіддя, тропічні ліси, хвойні ліси, листопадні ліси.
Всі типи біорізноманіття — генетичне, видове й екосистемне — пов'язані між собою. Так, генетичне різноманіття забезпечує видове, різноманітність екосистем створює умови для видоутворення.
 
Причиною еволюції біорізноманіття є протиріччя між умовами середовища, що постійно змінюються, і спадковістю живої природи. Тому на формування біорізноманіття впливають зовнішні (наприклад, геологічні, кліматичні) та внутрішні (наприклад, рекомбінація генів, горизонтальне перенесення генів) чинники.
 
В еволюції живого на Землі постійно збільшувалося біорізноманіття біосистем різних рівнів організації під дією еволюційних чинників. Це рушійні чинники еволюції (природний добір) та елементарні чинники еволюції (популяційні хвилі, ізоляція, дрейф генів).
 
Багато науковців стверджують, що еволюція біорізноманіття тісно повязана з еволюцією екосистем, через те окрім відомих еволюційних чинників на еволюцію біорізноманіття суттєво впливають екологічні (абіотичні, біотичні та антропічні) чинники. Особливим є вплив антропічного чинника. Згідно з доповіддю Всесвітнього фонду дикої природу з впливом діяльності людини пов'язане скорочення біорізноманіття Землі на \(28\) %.
Еволюція біорізноманіття є історичним процесом, що відбувається під дією різних чинників.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 21-22.