Мохоподібні — це невисокі трав'янисті рослини, які є найбільш примітивними з вищих рослин. Про це свідчить їхня подібність із водоростями: відсутність ксилеми і флоеми, наявність ризоїдів, сланева будова тіла.
Водночас мохоподібні є вищими рослинами, які мають ознаки пристосування до життя на суходолі. У них з'явилися покривні й основні тканини, прості за будовою стебло і листки.
Мохи розмножуються статево та нестатево.
Нестатеве розмноження здійснюється спорами, тому їх відносять до вищих спорових рослин.
Статеве розмноження мохів здійснюється за допомогою гамет, запліднення яких відбувається лише у водному середовищі. Цикл розвитку мохів відбувається шляхом чергування безстатевого покоління (спорофіт) та статевого покоління (гаметофіт).
Зверни увагу!
У життєвому циклі мохів переважає гаметофіт.
Гаметофіт і спорофіт
Мохоподібні включають три групи: Антоцерові, Печіночники і Справжні мохи.
Типовим представником Антоцерових є антоцерос гладкий. Ця рослина цікава тим, що її слань має слизисті порожнини, в яких поселяються ціанобактерії з роду Носток.
Антоцерос гладкий
Найвідомішим представником Печіночників є маршанція мінлива (печіночник звичайний), яка трапляється та, де ніколи не буває сухо: на берегах річок, у болотисних місцях, зрубах старих колодязів тощо.
Маршанція
Здебільшого Печіночники — це сланеві мохи, тіло яких має вигляд пластинки. Як і усі інші мохи, коренів ця рослина не має, а до ґрунту або каменів прикріплюються за допомогою волоскоподібних ризоїдів. Саме ризоїди виконують функцію транспортування води до тіла рослини.
Схема будови Печіночників
Справжні мохи мають стебла і листки, їх ще називають листостебловими мохами. Функцію коренів виконують ризоїди — вирости, за допомогою яких поглинається вода і поживні речовини. Найвідомішими представниками справжніх мохів є зозулин льон і сфагнові (торф'яні) мохи.
Зозулин мох
У зозулиного льону є чоловічі і жіночі рослини. На верхівці жіночої рослини, на довгій ніжці розвивається покрита ковпачком коробочка — спорогон, у якому утворюються спори. У суху погоду ковпачок скидається і спори розсіюються. Спора проростає у вологому ґрунті.
Справжній мох
Дослідженням мохоподібних займається окремий розділ ботаніки — бріологія.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 63.