Вуглеводи (цукри, сахариди) — органічні сполуки, до складу яких входять Карбон, Гідроген і Оксиген. Їхня загальна формула — Cn(H2O)m.
Структура вуглеводів не закодована безпосередньо генетично, а утворюється внаслідок серії ферментативних реакцій фотосинтезу з низькомолекулярних сполук або глюконеогенезу із піровиноградної кислоти, яка є проміжною сполукою метаболізму клітин.
Вуглеводи за хімічним складом можуть бути простими і складними.
 
Прості вуглеводи утворені відповідно до загальної формули Cn(H2O)m.
Складні вуглеводи утворюються внаслідок взаємодії молекул простих вуглеводів між собою.
 
Вуглеводи здатні до кисневого та безкисневого розщеплення, що зумовлює їх провідну енергетичну функцію в метаболізмі живого (глюкоза, фруктоза). Понад \(2/3\) енергетичних потреб організму забезпечується завдяки використанню вуглеводів.
 
Структурну функцію виконують нерозчинні та стійкі вуглеводи клітинних оболонок грибів (хітин), рослин (целюлоза), бактерій (муреїн), прості вуглеводи є будівельним матеріалом для утворення нуклеотидів (рибоза та дезоксирибоза), оліго- чи полісахаридів (глюкоза, галактоза).
 
Резервна функція вуглеводів полягає в запасанні крохмалю в зелених рослин та водоростей. Основною формою запасання глюкози в клітинах тварин, більшості грибів, багатьох бактерій та архей є глікоген, що має компактну розгалужену структуру.
 
Зв'язування та видалення з організму людини радіонуклідів за участі пектинів ілюструє захисну функцію вуглеводів.
 
Властивості та біологічна роль вуглеводів:
  • моносахариди: глюкоза — основне джерело енергії для клітинного дихання; фруктоза — складова частина нектару квітів і фруктових соків; рибоза і дезоксирибоза — структурні елементи нуклеотидів, які є мономерами нуклеїнових кислот (РНК і ДНК).
  • Дисахариди утворюються шляхом сполучення двох молекул моносахаридів і за своїми властивостями близькі до моносахаридів (добре розчинні у воді і є солодкими на смак): сахароза (тростинний цукор) — основний продукт фотосинтезу, що транспортується у рослинах; лактоза (молочний цукор) — входить до складу молока ссавців, мальтоза (солодовий цукор) — — джерело енергії у насінні, що проростає.
  • Полісахариди складаються з великого числа ланок моносахаридів. Зі збільшенням кількості мономерів розчинність полісахаридів зменшується і солодкий смак зникає: крохмаль  основним резервним вуглеводом більшості рослин; целюлоза — є важливим структурним компонентом клітинних стінок грибів і рослин; хітин — входить до складу клітинних стінок деяких грибів і формує зовнішній скелет членистоногих тварин; глікоген — основна запасна речовина більшості тварин і грибів.
Вуглеводи в обміні речовин спеціалізуються на виконанні енергетичної, структурної, резервної та захисної функцій.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 89.