Всмоктування поживних речовин — активний фізіологічний процес транспортування поживних речовин крізь слизову оболонку травного тракту в рідини внутрішнього середовища.
Цей процес відбувається після остаточного перетравлення складних поживних речовин до простих. Основною ділянкою травної системи, де відбувається всмоктування поживних речовин, є тонка кишка. Цьому сприяють її структурні особливості і велика площа загальної поверхні, що становить близько \(200\) м². Основною структурно-функціональною одиницею всмоктування поживних речовин є ворсинка.
 
Розрізняють пасивне всмоктування, яке здійснюється завдяки дифузії, полегшеній дифузії й осмосу, та активне всмоктування за участі йонних насосів та ендоцитозу. Безпосередньо у кров через ентероцити шляхом активного транспортування або через проміжки між ними шляхом дифузії переходять розчинні у воді глюкоза, амінокислоти, нуклеотиди та нижчі жирні кислоти. Продукти розщеплення ліпідів надходять у кров або зазнають ресинтезу з утворенням жирів і фосфоліпідів, що відбувається в епітеліальних клітинах ворсинок (ентероцитах). Потім жири і фосфоліпіди поєднуються з білками і утворюють частинки (хіломікрони), які шляхом піноцитозу надходять у лімфу, а згодом потрапляють й у кров.
Велика роль у процесах всмоктування належить інтенсивності кровотоку. Якщо до прийому їжі крізь слизову оболонку тонкої кишки проходить близько \(200\) мл/хв крові, то під час всмоктування кровотік зростає до \(500\)-\(600\) мл/хв. Гладкі м'язи
в стінці тонкої кишки забезпечують ритмічні скорочення ворсинок, що посилює відтік із кровоносних і лімфатичних капілярів.
Всмоктування забезпечує надходження поживних речовин у рідини внутрішнього середовищ і далі до клітин.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 118-119.