Постембріогенез людини — це розвиток від народження до смерті організму, який внаслідок біосоціальної природи людини має особливості.
Однією з основних подій постембріогенезу є статеве дозрівання за настанням якої у ньому виокремлюють три періоди: передпродуктивний, репродуктивний та післярепродуктивний.
Передпродуктивний період — це період життя організму від народження до настання статевої зрілості.
Порівняно з тваринами статеве дозрівання людини відбувається доволі пізно, і сам період відрізняється відносно більшою тривалістю, оскільки окрім фізіологічного й фізичного розвитку відбуваються психічний розвиток й формування вищої нервової діяльності (ВНД), мислення, розумової діяльності тощо. Людина розумна — це вид з найповільнішою зміною поколінь.
Репродуктивний період — це період статевої зрілості організму, що характеризується здатністю людини до розмноження.
У жінок цей період триває від \(9\) - \(16\) років до \(45\) - \(50\) років, у чоловіків від \(11\) - \(18\) років. ле більшість жінок не може народити більше ніж \(6\) - \(11\) дітей за все життя, оскільки організм зношується від пологів. І ця потенційна плідність не реалізовується в сучасному суспільстві. Важливою умовою статевої зрілості є визначення кожною людиною своєї статевої соціалізації. Щоб стати дорослою людиною, необхідно крім фізіологічної зрілості сформувати соціальні установки. Окрім того, на репродукцію людини впливають і соціальні норми. Так, згідно із законом молодим людям в Україні можна одружуватися з \(18\) років.
Післярепродуктивний період — це період, що характеризується втратою організму здатності до розмноження.
В організмі людини зменшуються вміст води, інтенсивність обміну речовин, послаблюються життєві функції, зменшуються маса тіла та його розміри. На цьому етапі відбувається старіння організму. Середня фактична тривалість життя людей у розвинутих країнах становить \(74\) роки, а в країнах, що розвиваються — \(56\) років. В Україні середня тривалість життя чоловіків становить \(66,4\) років, жінок — \(76,3\) років. У Японії жінки доживають до \(86,8\) років, а чоловіки у Швейцарії до \(81,3\) років — це найкращі показники у світі. Верхньовидовою межею для людини вважають \(115\) - \(125\) років.
Для людини, як біосоціального виду характерні пізня статева зрілість, більша тривалість передзародкового періоду, низька потенційна й реальна плідність, найповільніша зміна поколінь, поява перехідного періоду між періодами статевої зрілості та літнього віку.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 264-265.