Термін «репродукція» є загальнобіологічним поняттям, що характеризує відтворення на різних рівнях. Так, репродукція ДНК відбувається на молекулярному рівні, репродукція вірусів — на субклітинному, репродукція клітин — на клітинному, репродукція організмів — на організмовому.
Репродукція клітин — відтворення нових клітин шляхом поділу вихідної клітини.
Відтворення клітин — це не просто виникнення двох клітин з однієї, а утворення двох клітин, які містять однакову спадкову інформацію, та ще й подібну до інформації батьківської вихідної клітини.
За здатністю до репродукції клітини тваринного організму поділяють на чотири категорії:
  • високоспеціалізовані клітини, що не діляться (нейрони, клітини скелетних м'язів, кардіоміоцити);
  • поновлювальні клітини (наприклад, ентероцити — клітини епітелію слизової оболонки кишечнику, що живуть \(5\) - \(10\) днів і оновлюються за допомогою камбіальних клітин);
  • стовбурові клітини (зберігають здатність до поділу протягом всього життя організму і замінюють клітини, які гинуть);
  • клітини, які зазвичай не розмножуються, але за певних умов можуть дедиференціюватися і вступати у мітоз (наприклад, гепатоцити, які набувають здатності до поділу за репаративної регенерації).
З репродукцією клітин пов'язані ріст організмів, фізіологічна й репаративна регенерація, нестатеве розмноження. Завдяки клітинному поділу забезпечується безперервність існування наступних поколінь клітин і цілісних організмів, оскільки індивідуальне життя більшості клітин обмежене порівняно коротким терміном. Репродукція клітин у багатоклітинних організмів різко збільшує їх адаптивні можливості й створює необхідні передумови для індивідуального та історичного розвитку. Основними типами репродукції клітин є мітоз та амітоз.
Репродукція клітин забезпечує безперервність існування наступних поколінь клітин і цілих організмів.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 232.