Експресія генів — процеси використання спадкової інформації генів для синтезу функціональних продуктів — молекул РНК і білків.
Якщо кінцевим продуктом експресії генів є білок, то процес експресії називається біосинтезом білків, а ген — білковим. Інформація з таких генів переписується на інформаційну іРНК, що переносить її до рибосом — органел синтезу білків. Якщо на генах ДНК відбувається синтез транспортних РНК, то це гени тРНК; якщо синтез рибосомальних РНК, то це гени рРНК. Біосинтез РНК  називається транскрипцією. Таким чином, завдяки експресії генів у клітинах з'являються білки, іРНК, тРНК і рРНК.
 
Експресія генів в еукаріотичних клітинах:
 
РНК-гениБілкові гени
ТранскрипціяБіосинтез білків
Основні стадії
1. Ініціація
2. Елонгація
3. Термінація
Результат: утворення тРНК і рРНК
Основні етпапи
1. Транскрипція з утворенням про-іРНК
2. Процесинг із сплайсингом та експорт іРНК
3. Трансляція
4. Післятрансляційна модифікація
Результат: утворення білків
 
Особливості:
  • відокремленість транскрипції й біосинтезу білків;
  • наявність процесингу із сплайсингом;
  • активна й складна регуляція активності генів.
Отже, в еукаріотичних клітинах є певні особливості експресії генів:
  1. На відміну від прокаріотів еукаріотична іРНК синтезується у клітинному ядрі (транскрипція іРНК), звідки транспортується до цитоплазми (експорт іРНК) для синтезу білків. Таким чином транскрипція і біосинтез білків є окремими, відділеними у просторі й часі, етапами експресії генів.
  2. Інша відмінність полягає в мозаїчній будові генів, що мають інтрони та екзони. Спочатку інформація з білкових генів переписується на попередника іРНК (про-іРНК), а потім неінформативні інтронні ділянки вирізаються (сплайсинг) й первинний транскрипт перетворюється на зрілу іРНК (процесинг). Тому процесинг еукаріотичної іРНК є невід'ємною частиною транскрипції.
  3. Для еукаріотів характерна диференціальна експресія генів у різних клітинах організму, тому багатоклітинні організми мають різгоманітні диференційовані клітини. Хоча в усіх клітинах містяться однакові гени, їхня експресія відбувається неоднаково. Регуляція клітинної диференціації здійснюється за допомогою специфічних білків — транскрипційних чинників. На реалізацію спадкової інформації впливають як внутрішні (гормони, білкові транскрипційні чинники, білки-індуктори, білки хроматину, маленькі ядерні РНК), так і зовнішні (температура, випромінювання, антибіотики, токсини). Таким чином, експресія еукаріотичних генів активно регулюється і є основою росту, розвитку й диференціації клітин та їхньої адаптації до умов навколишнього середовища.
Експресія генів є реалізацією спадкової інформації клітин з утворенням РНК і білків, яка в еукаріотичних клітинах відбувається з певними особливостями.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 159-160.