Математичну залежність між частотами алелів і генотипів в ідеальній популяції встановили одночасно у \(1908\) р. і незалежно один від одного видатний англійський матемаик Дж. Харді (\(1877\) - \(1947\)) і німецький лікар В. Вайнберг (\(1862\) - \(1937\)). Ця закономірність відома як закон Харді-Вайнберга (закон генетичної рівноваги), який є основним законом генетики популяцій.
Частоти алелей і генотипів у популяції залишатимуться сталими з покоління в покоління за наявності певних умов.
Рівняння Харді-Вайнберга:
 
p(A)+q(a)=1
 
(для визначення генетичної структури популяцій за частотою алелей);
 
p2(AA)+2pq(Aa)+q2(aa)=1
 
 (для визначення генетичної структури популяцій за частотою генотипів).
 
У популяційній генетиці частоту домінантного алеля \(A\) позначають через \(p\), частоту рецесивного алеля \(a\) — через \(q\). За умови, що \(A\) і \(a\) — єдині алелі гена, p+q=1 (або \(100\) %). Формула
 
(p+q)2=p2+2pq+q2=1 (або \(100\) %) є алгебраїчним виразом закону Харді-Вайнберга для двох алелів, де \(p\)  частота домінантного алеля \(A\); \(q\) — частота рецесивного алеля \(a\); p2 — частота домінантних гомозигот \(AA\); \(2pq\) — частота гетерозигот \(Aa\); q2 — частота рецесивних гомозигот \(aa\).
 
Популяція, в якій зберігається генетична рівновага, називається ідеальною популяцією. Умовами існування ідеальних популяцій є:
  • велика чисельність популяції;
  • вільне випадкове схрещування в популяції (панміксія);
  • відсутність мутацій;
  • відсутність добору за певною ознакою;
  • відсутність генного потоку, тобто міграцій генів із сусідніх популяцій.
Якщо порушується хоча б одна умова, то генетична структура популяції змінюється.
 
У природі ідеальні популяції не трапляються, існують реальні популяції, в яких чисельність особин не буває нескінченно великою, вільне схрещування неабсолютне, відбуваються мутаційний процес, природний добір, міграції. Але це не зменшує цінності закону Харді-Вайнберга. Він визначає умови генетичної рівноваги популяції та умови, що її порушують.
Закон Харді-Вайнберга дає змогу визначити генетичну структуру популяції та тенденції зміни генотипів особин у популяціях під дією умов середовища.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 10 кл. закл. заг. серед. освіти / В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2018. с. 208.