У природі існує неймовірно велика різноманітність форм паразитизму. Якщо один організм обов’язково розвивається тільки на якомусь одному хазяїні, то це обов’язковий (облігатний) паразитизм. Якщо паразит лише інколи заражає якогось хазяїна (а хазяїв може бути декілька), то це необов’язковий (факультативний) паразитизм.
 
За місцем паразитування в організмі хазяїна розрізняють екто- й ендопаразитизм. Ектопаразити — види, що оселяються на поверхні тіла хазяїна або в його порожнинах, пов’язаних із зовнішнім середовищем (наприклад, п’явки, коропоїди, кліщі, блохи, воші). 
Ендопаразити населяють клітини, тканини, внутрішні органи та порожнини тіла хазяїна. Так, внутрішньоклітинними паразитами є малярійний плазмодій, токсоплазма, тканинними паразитами — кров’яний сисун, трипаносома, в органах паразитують печінковий сисун, аскариди. Є навіть такі паразити, що заміщають цілий орган організму (язикова мокриця).
 
За часом перебування паразитів у тілі або на тілі господаря розрізняють тимчасових та стаціонарних паразитів.
Тимчасові паразити вступають у контакт з хазяїном тільки під час живлення (наприклад, види-кровососи). 
Стаціонарні паразити характеризуються тривалим або постійним перебуванням паразита на хазяїні й наявністю багатьох взаємних пристосувань (наприклад, ціп’яки).
 
Серед паразитичних форм відносин є і такі, за яких обов’язковою є загибель хазяїна. Ця форма паразитизму поширена серед перетинчастокрилих, двокрилих, деяких грибів. Вони відкладають свої яйця в личинки комах або проникають в їхнє тіло, після чого ці організми гинуть, не досягнувши зрілого стану. Цю групу називають паразитоїдами.
 
Існують також різні форми соціального паразитизму. Так, мурахи-амазонки викрадають лялечки інших мурах і виховують потомство як робочу силу, оскільки своїх робочих особин у них немає. Окремими його проявами є клептопаразитизм і гніздовий паразитизм. Клептопаразитизм полягає в тому, що одна тварина віднімає здобич в іншої. Наприклад, леопарди відбирають здобич у гепардів, гієни — у левів, фрегати відбирають рибу в бакладнів або олуш, деякі види пакуків живляться жертвами павуків-колопрядів. 
У природі явище паразитизму має велику кількість проявів, що робить можливим успішне «співіснування» різноманітних живих організмів.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень ): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 57-58.