За останні десятиріччя уявлення про паразитизм значно розширилися завдяки успіхам молекулярної біології, генетики, популяційної екології, біохімії, імунології та інших наук. Зміцнилися уявлення про те, що суть паразитизму полягає не лише в специфічних симбіотичних взаємовідносинах. Наукові дослідження розкривають його сильний вплив на геном організмів, їхню поведінку й формування захисних механізмів, існування й розвиток екосистем та еволюцію багатьох груп організмів.
У природі зустрічаються випадки надпаразитизму (гіперпаразитизму), що характеризується паразитуванням одного паразита в іншому. У цьому випадку надпаразит називається паразитом другого порядку, а його хазяїн — паразитом першого порядку. В деяких випадках на вторинному паразитує третинний паразит. Прикладами надпаразитизму є системи акантамеби — віруси — вірофаги, пес — кліщ лісовий — піроплазма, дуб — паразитична оса — рослина-паразит касіта-ниткоподібна.
У чому ж полягає роль паразитизму й паразитів у природі?
Чинник стабільності біологічних угруповань. Ставлення до паразитизму як біологічного явища не має бути лише негативним. Так, паразити беруть участь у регуляції чисельності в популяціях хазяїна, не допускають вторгнення в екосистеми нових видів, чим сприяють стійкості угруповань у часі.
Ланка ланцюгів живлення. Паразити в екосистемах є консументами \(ІІ\) і \(ІІІ\) порядків, через це відіграють важливу роль у біологічному кругообігу речовин та енергії у біосфері.
Паразитизм як чинник біорізноманіття. На основі паразитизму формуються складні надорганізмові асоціації. Класичним прикладом таких асоціацій є лишайники, які утворені мікобіонтом (гриби) і фітобіонтом (зелені водорості, ціанобактерії), що виникли на основі паразитизму ймовірно наприкінці мезозою.
Паразити як чинник еволюції. За допомогою паразитів відбуваються горизонтальне перенесення генів, формування генів, відповідальних за умунні реакції, вплив на статевий добір, коеволюційні адаптації у системі «паразит — хазяїн» та ін.
Хвороботворний чинник. Паразитичні форми життя й організми спричиняють інфекційні та інвазійні захворювання, беруть участь у формуванні імунітету.
Паразитизм є одним із найдавніших і найпоширеніших явищ, що відіграє важливу роль в існуванні й розвитку біосфери.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень ): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. — Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 58-59.