Середовище існування — це природні процеси й тіла, з якими організми різних видів під час свого життя перебувають у прямих або непрямих взаємовідносинах.
Середовище існування є частиною природи, що безпосередньо оточує організми й утворене певними компонентами. Вони мають для живого корисне, нейтральне або наіть шкідливе значення і є причиною формування пристосувань. Окремі компоненти середовища існування — це екологічні чинники, що створюють умови існування організмів або є ресурсами середовища існування.
Умови існування — це компоненти середовища існування, що впливають на організми і визначають їхні життєві прояви.
Ці умови можуть мати необхідний або достатній характер. Так, для проростання насіння ялини необхідними умовами є тепло, вологість і повітря, а, наприклад, світло, земне тяжіння, атмосферний тиск — достатнім. Для усіх організмів певного місцеіснування ці умови є однаковими й мають невичерпний характер. Основні умови існування середовища життя (світловий і температурний режим, хімічний склад, вологість) визначаються властивостями його основних ресурсів (води, повітря, ґрунту й біомаси).
Ресурси середовища існування — сукупність природних чинників, що використовуються в разі потреби для життєдіяльності організмів.
Природні ресурси поділяють за походження на ресурси неживої природи (сонце, повітря, мінеральні речовини, вода) і ресурси живої природи (біомаса рослин, тварин). Так, для фотосинтезу ялини потрібні світлова енергія, вуглекислий газ, вода, мінеральні речовини як джерело Магнію або Феруму, для поширення насіння — шишкарі й білки, для мінералізації опалої хвої — бактерії й гриби. Є серед ресурсів і такі, яких на всіх не вистачає. Вони можуть обмежувати існування організмів і тому їх називають лімітуючими ресурсами. Наприклад, вода в пустелях, тепло в арктичних пустелях, їжа — в помірних широтах. На відміну від умов існування ресурси завжди мають вичерпний характер і кількісно зменшують внаслідок життєдіяльності організмів.
 
За особливостями умов існування й визначальними властивостями ресурсів розрізняють чотири типи середовища мешкання: наземно-повітряне, водне, ґрунтове та гостальне.
Середовищем існування для будь-якого виду організмів є умови існування та природні ресурси як джерело речовин, енергії та інформації про довкілля.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 27 - 28.