Неінфекційні захворювання — це хворобливі стани, що не передаються від людини до людини, мають тривалий перебіг і повільно прогресуючий характер.
На сьогодні ці захворювання становлять глобальну небезпеку, оскільки набули масового планетарного характеру й мають катастрофічні наслідки для існування людини. У суспільстві виникла проблема нової глобальної загрози, що має статус неінфекційної пандемії.

Неінфекційні захворювання поширені серед усіх вікових груп. Помилковою є думка, що такі захворювання — це хвороби літніх людей. Згідно з даними ВООЗ близько \(9\) млн людей у світі помирають від неінфекційних захворювань не досягши і \(60\)-річного віку. Ще однією важливою їхньою характеристикою є те, що майже \(80\) % усіх випадків смерті від неінфекційних захворювань припадає на країни з низьким і середнім рівнями доходу населення.
 
В Україні близько \(86\) % смертей спричиняють захворювання саме цієї групи.
 
Існують основні чотири типи неінфекційних захворювань:
  • серцево-судинні (інфаркт, інсульт, вроджені вади серця, ендокардит);
  • рак;
  • хронічні респіраторні захворювання (хронічна обструктивна хвороба легень, астма);
  • діабет.
Чинниками ризику для даної групи захворювань є метаболічні (підвищений артеріальний тиск, високий вміст глюкози, високий вміст ліпідів, надмірна маса тіла) й поведінкові (тютюнокуріння, гіподинамія, нераціональне харчування, надмірне вживання алкоголю).
 
Загальнодержавними заходами профілактики неінфекційних захворювань є:
  • економічні (підвищення акцизу на тютюнові вироби, алкоголь та фінансування програм із популяризації здорового способу життя);
  • організаційні (заборона реклами цигарок та алкоголю, створення пунктів здорового харчування в школах, ВНЗ);
  • інформаційні (популяризація активного відпочинку, інформаційні заходи проти шкідливих звичок).
До заходів індивідуальної загальної профілактики неінфекційних захворювань належать відмова від шкідливих звичок, раціональне харчування, активний спосіб життя, заняття фізкультурою й спортом. Окрім того, існують спеціальні заходи профілактики щодо конкретних видів захворювань.
Основні заходи профілактики неінфекційних захворювань на державному й особистісному рівнях спрямовані на запобігання дії чинників ризику та дотримання основних засад здорового способу життя.
Джерела:
 Біологія і екологія (рівень ): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 109 - 110.