Основні ідеї Вернадського про ноосферу викладено в його визначній монографії «Наукова думка як планетне явище» та у статті «Декілька слів про ноосферу». В останній він пише: «Людство, взяте в цілому, стає могутньою геологічною силою. І перед ним, перед його думкою та працею постає питання про перебудову біосфери в інтересах вільно думаючого людства як єдиного цілого».
Ноосфера — стан біосфери, за якого визначальним чинником стає розумова діяльність і праця людини, а характерною рисою — екологізація всіх сфер життя.
Поняття ноосфери як оточуючої земну кулю «розумної» оболонки ввели на початку \(ХХ\) ст. французькі вчені П. Тейяр де Шарден і Е. Леруа. Заслуга В. І. Вернадського полягає в тому, що він надав цьому терміну наукового змісту.
 
Ноосфера — це такий стан біосфери, за якого мають виявитися розум і спрямо вана ним праця людини як нова, небувала на планеті, геологічна сила. «Розум вводить у механізм земної кори нові потужні процеси, аналогічних яким до появи людини не було», — писав В. І. Вернадський.

На думку В. І. Вернадського, основними передумовами формування ноосфери є такі.
  1.  Людство стало єдиним цілим. Світова історія охопила як єдине ціле всю земну кулю.
  2.  Перетворення засобів зв’язку та обміну. Ноосфера — це єдине організоване ціле, всі частини якого на різноманітних рівнях гармонічно пов'язані, діють погоджено один з одним.
  3.  Відкриття нових джерел енергії. Створення ноосфери передбачає настільки корінне перетворення людиною природи, що їй ніяк не обійтися без колосальної кількості енергії.
  4.  Поліпшення добробуту людей. Ноосфера створюється розумом і працею людей.
  5.  Рівність всіх людей. Ноосфера не може бути привілеєм якої-небудь однієї нації або раси.
Очевидно, що ноосфера в просторі значною мірою перекривається біосферою, але не тотожна їй. Темпи розвитку ноосфери незрівнянно вищі від темпів змін біосфери.
Ноосфера — це біосфера на сучасному етапі її розвитку.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с.172 - 173.