Селекція — наука про створення нових і поліпшення вже існуючих сортів рослин, порід тварин і штамів мікроорганізмів.
Сучасна селекція вирішує свої завдання у трьох аспектах діяльності:
  • поліпшення існуючих сортів культурних рослин і одомашнених тварин;
  • створення нових міжвидових гібридів, порід, сортів і штамів;
  • введення в культуру нових видів.
Таким чином, селекція реалізовує можливості, що є нереальними для природної еволюції. Селекційні дослідження є актуальними й у такому аспекті, як інтродукція та реакліматизація видів. Прикладами успішної інтродукції є вселення ондатри болотяної, нутрії, лані європейської, фазана звичайного. Відсутність селекційного підходу може мати й негативні наслідки. Так, причиною загибелі зубрів Надвірнянської субпопуляції (Івано-
Франківська область) стало неправильне формування стада, в якому виявилися найближчі родичі. Їх близькоспоріднене схрещування призвело до збільшення частоти зустрічальності різноманітних летальних генів і порушень ембріогенезу.
 
Основними напрямами сучасних селекційних досліджень є маркерна, геномна та адаптивна селекція.
 
Маркерна селекція — це використання маркерів для визначення наявності й розташування генів, що відповідають за селекційно-цінні ознаки.
Нині найширше використовують молекулярні маркери з ДНК-чіпами. Поширена в селекції рослин і тварин для добору за генотипом та дослідження моногенних ознак й основних генів локусів полігенних (кількісних) ознак.
Геномна селекція — це тестування геному одразу за великою кількістю маркерів.
Сканування геному відбувається за участі ДНК-чіпів з десятками тисяч маркерів. Геномну селекцію застосовують у селекції рослин і тварин для добору організмів за генотипом та дослідження полігенних ознак.
Адаптивна селекція — виведення сортів і порід з високим адаптивним потенціалом, тобто стійкістю до несприятливих кліматичних змін і захворювань, до різних стресів.
Створення адаптивних сортів і порід з високою й стійкою продуктивністю в різних умовах довкілля, стійких до екстремальних умов вирощування, до основних захворювань — актуальна проблема сучасної селекції.
Розвиток сучасної селекції відбувається в найтіснішій взаємодії з молекулярною біологією, біохімією, біотехнологією та екологією.
Джерела:
Біологія і екологія (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. заг. серед. освіти / В.І. Соболь. —  Кам'янець-Подільський: Абетка, 2019. с. 214-215.