Система органів дихання складається з повітроносних шляхів і легенів.
 
органи дихання.jpg
 
До верхніх повітроносних шляхів належать: носова порожнина, носоглотка, а до нижніхгортань, трахея і бронхи. Органом повітряного дихання є легені.
 
Повітря потрапляє у порожнину носа через ніздрі. Носова порожнина поділяється кістково-хрящовою перегородкою на дві половини — ліву і праву. У кожній з них є три звивисті носові ходи: верхній, середній та нижній. До нижнього відкривається носослізний канал. У слизовій оболонці верхнього — містяться рецептори нюхового аналізатора. Якщо до носової порожнини потрапляють мікроорганізми або речовини з різким запахом, рецептори подразнюються і виникає захисний рефлекс — чхання.
 
Епітелій носової порожнини виділяє слиз, який склеює порошинки і знищує мікроорганізми. Слизова оболонка носової порожнини вистелена війчастим епітелієм. Його війки видаляють частинки пилу разом зі слизом. Слизова добре забезпечується кров'ю, що сприяє зігріванню і зволоженню повітря. 

З носової порожнини очищене, зігріте і зволожене повітря потрапляє у носоглотку, де є скупчення лімфатичних вузлів — мигдалики, які є захисним бар'єром дихальних шляхів.
 
Через носоглотку повітря поступає у гортань, яка утворена \(9\) хрящами. Найбільшими хрящами є щитоподібний, перснеподібний та надгортанний. Хрящі гортані сполучені між собою суглобами, зв'язками та м'язами. Хрящові пластинки перснеподібного хряща сполучаються майже під прямим кутом, утворюючи кадик. Надгортанний хрящ — надгортанник — хрящова пластинка, розташована над входом у гортань. Надгортанник закриває вхід у трахею під час ковтання і перешкоджає попаданню їжі у повітроносні шляхи. 
 
гортань.jpg
 
У порожнині гортані містяться голосові зв'язки. Між ними є голосова щілина. Звук з'являється, коли повітря проходить крізь зімкнуту голосову щілину. Краї зв'язок при цьому вібрують, і виникають звукові коливання. У жінок і дітей голосові зв'язки короткі і тонкі, тому у них голос високий. У чоловіків зв'язки завжди довші, і чоловічий голос є нижчим. У гортані виникає тільки звук. Формування зв'язної мови відбувається за допомогою язика, губ, зубів, щік.
 
голосова щілина.jpg

Від нижнього краю гортані відходить трахея. Це трубка, довжиною \(10\) - \(14\) см, утворена \(16\) - \(20\) хрящовими півкільцями, які не дозволяють затримуватися повітрю при різноманітних рухах шиї. Позаду від трахеї розміщений стравохід.
Слизова оболонка трахеї вистелена епітелієм: залозистим та війчастим, які виконують захисну функцію На рівні 5 грудного хребця нижній кінець трахеї поділяється на два бронхи.
 
Трахея ділиться на два бронхи. Бронхи входять у ліву і праву легені. Правий бронх поділяється на три гілки, а лівий — на дві. Тому правий бронх є товщим за лівий. У кожній легені бронхи галузяться на бронхіоли, утворюючи бронхіальне дерево. Бронхіоли закінчуються легеневими пухирцями — альвеолами.
 
Легені  парні органи дихання, які займають майже всю площу грудної порожнини. Права легеня має три долі, а ліва — з дві. Легені складаються з альвеол. Стінки альвеол мають один шар епітеліальних тканин і обплетені густою мережею кровоносних капілярів. Така будова альвеол забезпечує газообмін між повітрям, що міститься у легенях, і кров'ю.
Джерела:
https://www.slideshare.net/ssuserede3cc/ss-71829937