Зверни увагу!
Центральна нервова система (ЦНС) складається зі спинного та головного мозку.
Спинний мозок людини міститься у каналі хребта. Він починається від краю потиличного отвору і закінчується на рівні першого або другого поперекових хребців. У дорослої людини спинний мозок являє собою циліндричний тяж (канат) довжиною \(43\) - \(45\) см, діаметром \(0,8\) - \(1,4\) см і масою близько \(35\) - \(40\) г.
 
спинний мозок підписи.png
 
У центрі спинного мозку проходить центральний спинномозковий канал, заповнений спинномозковою рідиною. Навколо нього зосереджена сіра речовина, утворена тілами нейронів. На поперечному зрізі сіра речовина має форму метелика. Сіра речовина спинного мозку складається з \(3\) % тіл рухових нейронів та \(97\) % вставних нейронів.
Зовнішній шар спинного мозку утворений білою речовиною, що складається з відростків нейронів, які утворюють провідні шляхи. Задні корінці — аксони чутливих нейронів, передні корінціаксони рухових нейронів.
 
Спинномозкові нерви утворюються внаслідок злиття переднього і заднього корінців спинного мозку. Нерви виходять через міжхребцеві отвори.

 спинний мозок2.png
 
Від стінок каналу спинний мозок відділяє епідуральний простір, який містить нерви, кровоносні судини, жирову та сполучну тканини, і який захищає його від пошкоджень, та три мозкові оболонки: внутрішня — м'яка, середня — павутинна і зовнішня — тверда
   
  • Безпосередньо до зовнішньої поверхні мозку прилягає м’яка (судинна) оболонка, яка складається з пухкої сполучної тканини, у якій розгалужуються численні кровоносні судини, що живлять мозок.
  • Назовні від судинної розташована павутинна оболонка — тонка напівпрозора мембрана, покрита плоскими клітинами, непроникна для рідин. Між павутинною й м'якою оболонками є підпавутинний простір, з'єднаний із центральним каналом. У порожнинах цих утворів циркулює мозкова рідина — ліквор, яка захищає нейрони від механічних впливів, забезпечує живлення клітин усього спинного мозку та позбавляє нейрони від продуктів обміну речовин.
  • Тверда зовнішня оболонка утворена щільною волокнистою дуже міцною сполучною тканиною, містить нерви й судини. У цій оболонці спостерігається найвища концентрація больових рецепторів в організмі людини, у той час як у самому мозку таких рецепторів немає.
оболонки мозку.jpg

Спинний мозок має сегментарну будову: відповідно до кількості хребців у спинному мозку є \(31\) сегмент. Від кожного сегмента відходять спинномозкові нерви. Всього від спинного мозку відходить \(31\) пара змішаних спинномозкових нервів, кожен з яких починається двома корінцями: переднім (руховим) і заднім (чутливим). У складі передніх корінців містяться також вегетативні нервові волокна. На задніх корінцях розташовані нервові вузли — скупчення тіл чутливих нейронів. З'єднуючись, корінці утворюють змішані нерви.
 
спиномозкові нерви.png
 
Кожна пара спинномозкових нервів іннервує певну ділянку тіла:
  • шийні і перший грудний сегмент чутливими нейронами одержують інформацію від шкіри, м'язів голови, шиї і верхніх кінцівок та контролюють роботу цих органів;
  • грудні сегменти приймають сигнали та регулюють функції м'язів тулуба, внутрішніх органів черевної і грудної порожнини. Нейрони цих сегментів беруть участь у регуляції роботи серця, стану всіх судин, органів дихання, шлунково-кишкового тракту, тощо;
  • поперековий і крижовий сегменти відповідають за чутливі й рухові функції поясу нижніх кінцівок,  керують роботою м'язів нижніх кінцівок і органами, розташованими в тазової області, беруть участь у регуляції сечовипускання і дефекації.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / В. Соболь. – Кам’янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2016. – с. 160.
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / К. М. Задорожний. — Харків: Вид-во «Ранок», 2016. — с. 121