Людина, як і все живе, здатна до самовідтворення, тобто до збереження і продовження свого виду, відтворення собі подібних.
 
Людина, як і всі ссавці, є істотою роздільностатевою, і для неї є характерним розмноження за допомогою статевих клітин — статеве розмноження, при якому відбувається злиття чоловічих (сперматозоонів, або сперматозоїдів) і жіночих (яйцеклітин) статевих клітин.
 
При злитті статевих клітин (сперматозоїда і яйцеклітини) утворюється запліднене яйце — зигота, в результаті поділу якої і формується багатоклітинний організм. Спочатку він росте і розвивається в тілі матері, у спеціальному органі — матці.
 
малюнок1.jpg
 
Після народження людини його ріст і розвиток тривають до досягнення зрілого віку.
Стать людини
Стать людини визначається генетичними, анатомічними, фізіологічними та іншими особливостями жіночого та чоловічого організму.
 
Зазвичай стать людини можна визначити за особливостями будови органів розмноження, які називають первинними статевими ознаками.
 
Статева система складається із зовнішніх і внутрішніх органів розмноження.
Чоловіча статева система
Чоловічі статеві органи:
  • внутрішні: яєчка з придатками, статеві канали (сім'явивідна й придаткова протоки), придаткові статеві залози (сім'яні міхурці, предміхурова залоза, залози цибулини сечівника), сечівник;
  • зовнішні: статевий член (пеніс) і мошонка.
чоловіча статева система.jpg
 
Головні статеві органи чоловіків — два сім'яники (яєчка). Це парні статеві залози, в яких утворюються сперматозоїди та статеві гормони, вони складаються з насінних канальців і розташовані поза порожниною тіла, у мошонці (шкірно-м'язовому мішечку). На відміну від жіночої, чоловіча репродуктивна система майже повністю розташована ззовні. Це пов'язано з тим, що нормальне дозрівання сперматозоїдів відбувається тільки при низькій температурі (близько \(35\) °С). У сім'яниках одночасно розвиваються чоловічі статеві клітини — сперматозоїди, і виробляються статеві гормони, зокрема тестостерон.
 
Далі сперматозоїди надходять до придатків яєчок, де досягають зрілості й зберігаються, поки не виводяться. Від кожного з придатків яєчок починається сім'явиносна протока, що сполучається з протокою сім'яних міхурців. Це парні органи, що секретують рідину для забезпечення сперматозоїдів поживними речовинами, утворюючи сім'яну рідину (сперму).Протоки придатків яєчок і протоки сім'яних міхурців зливаються в загальну сім'явипорскувальну протоку, що відкривається в канал статевого члена (пеніса). Під сечовим міхуром навколо сечовипускного каналу розташовується передміхурова залоза (простата). Вона утворює секрет, що захищає чоловічі гамети та підтримує їхню рухливість.
 
чоловіча2.jpg
 
 В \(1\) см³ сперми міститься від \(20\) до \(60\) млн сперматозоїдів. Назовні сперма виводиться по сечівнику, що проходить всередині статевого члена. За один статевий акт виділяється \(2\) - \(4\)  мл сперми, яка містить до \(300\) млн сперматозоїдів.
 
На відміну від дівчат в організмі хлопців утворення гамет із первинних статевих клітин починається лише в підлітковому віці й триває до глибокої старості (\(65\) - \(70\) років).
Джерела:

Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / К. М. Задорожний. — Х. : Вид-во «Ранок», 2016. — с. 191 - 192.

Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл./ В. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Вид-во «Абетка», 2016. — с. 273 - 277.