Теорія:

Статеві клітини (гамети) — це клітини з гаплоїдним набором хромосом, які виконують функцію передачі спадкової інформації від особин батьківського покоління нащадкам.
Гамети містять половинний (гаплоїдний) набір хромосом: статеві клітини жінки мають \(22А+Х\), а гамети чоловіків містять \(22А+Х\) або \(22А+Y\) (де \(А\) — нестатеві хромосоми, \(Х\) і \(Y\) — статеві хромосоми). Таким чином, чоловіки за статевими хромосомами дать два типи гамет, а жінки — один тип.
 
На відміну від нестатевих клітин гамети характеризуються низьким рівнем процесів обміну речовин. Гамети розвиваються із первинних статевих клітин, що закладаються ще в зародковому віці.
Сперматозоїди (сперматозоони) — чоловічі статеві клітини.
Сперматозоїди — це рухливі клітини, які мають видовжену форму тіла і мікроскопічну будову (розміром \(50\) - \(60\) мкм). Вони складаються з головки, шийки і джгутика (хвоста), за допомогою якого пересуваються, завдяки його хвилеподібним рухам.
 
сперматозоїд утворення і будова.jpg
 
Головка містить ядро з гаплоїдним набором хромосом, тоненький шар цитоплазми і акросому. Ця органела має ферменти, які сприяють проникненню сперматозоїда в яйцеклітину. У шийці містяться центріоля й утворена мітохондріями спіральна нитка для забезпечення руху чоловічих гамет.
Джерела:
Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл./ В. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Вид-во «Абетка», 2016. — с. 277.