Зовнішній покрив нашого організму представлений шкірою. Шкіра має складну будову і виконує важливі функції:
- шкірний покрив практично непроникний для речовин і мікроорганізмів (захисна функція);
- міцна і пружна шкіра захищає внутрішні органи від механічних і хімічних впливів;
- завдяки вмісту в ній пігменту меланіну шкіра захищає внутрішні органи від ультрафіолетових променів;
- через шкіру з потом виводиться вода, мінеральні солі та інші продукти обміну (видільна функція);
- рецептори шкіри забезпечують зв'язок організму з зовнішнім середовищем, сприймають холод, тепло, тиск, а вільні нервові закінчення — біль (рецепторна функція);
- шкіра виконує терморегуляторну функцію — зрівноваження процесів утворення і віддачі тепла організмом;
- обмінна функція — у ній утворюються деякі біологічно активні речовини, зокрема вітамін \(D\), виділяються продукти обміну речовин (водо- та газообмін, виводиться надлишок солей);
- шкіра бере участь у розподілі крові;
- запасна функція — підшкірна клітковина складається з жирової тканини, яка є джерелом енергії;
- секреторна функція — сальні залози виділяють жир для змащення шкіри та волосся, а молочні — молоко для вигодовування дітей.
Шкіра складається з трьох шарів: епідермісу, дерми (власне шкіри) і підшкірної жирової клітковини.
Епідерміс утворений багатошаровим епітелієм. Верхні його шари роговіють і утворюють міцні покриття (на долонях, підошвах, тощо).Зовнішній роговий шар утворюється мертвими клітинами, які постійно злущуються. Він захищає живі клітини, що лежать глибше, від впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища.
Найглибший шар епідермісу — ростковий. У ньому відбувається розмноження і розвиток клітин, які заміняють ті, що злущуються. У цьому шарі під впливом сонячного світла виробляється темний пігмент меланін, від вмісту якого залежить колір шкіри.
В епідермісі відкриваються протоки потових залоз та сальних залоз. Молочні залози виникли з потових. Сальні залози виділяють секрет — шкірне сало, яке змащує шкіру і волосся, пом'якшує їх.
Дерма, або власне шкіра, складається зі сполучної тканини і має складну будову.
Клітини гладкої м'язової тканини, колагенові і еластинових волокна надають шкірі пружність і міцність.
У дермі розташовані численні нервові закінчення і тактильні, холодові, теплові рецептори, що дозволяють сприймати сигнали навколишнього середовища. У середньому на \(1\) припадає до \(5000\) чутливих закінчень, \(200\) больових, \(12\) холодових рецепторів, \(2\) теплових і \(25\) рецепторів, що реагують на тиск. Нервові рецептори в шкірі розділені нерівномірно. Найбільшою чутливістю до дотиків володіє шкіра на кінчиках пальців, потім іде кінчик носа і середина долоні.
Дерма пронизана кровоносними судинами. Кров приносить кисень і поживні речовини, забирає продукти обміну.
У дермі містяться потові і сальні залози, волосяні цибулини.
Потові залози мають вигляд клубочків і відкриваються на поверхні шкіри довгими вивідними протоками. До складу поту входять вода, мінеральні солі, продукти обміну білків (сечовина, амоніак, сечова кислота). За добу, зазвичай, виділяється близько \(500\) мл поту. У жарку пору і при фізичній роботі його кількість зростає до \(3\) л. Випаровуючись з поверхні шкіри, піт охолоджує її.
Молочні залози є похідними шкіри. Вони складаються з \(15\) - \(20\) видозмінених потових залоз, що утворюють дольки. Функція молочних залоз полягає у виробництві молока, необхідного для вирощування потомства.
Сальні залози нагадують бульбашки, утворені епітеліальною тканиною. Протоки сальних залоз відкриваються, зазвичай, у волосяні сумки або на поверхню шкіри, куди виділяється шкірне сало, змащуючи волосся і шкіру і додаючи їм еластичність.
Підшкірна жирова клітковина прилягає до дерми і представлена пухкою сполучною тканиною. У ній міститься велика кількість жирових клітин, в яких накопичуються запасні жири. Товщина шару є різною на різних ділянках тіла. Цей шар виконує роль подушки, пом'якшуючи механічні дії, захищає внутрішні органи від травм, та виконуючи теплоізоляційну функцію.