Рух крові по судинах називають кровообігом.
Систему органів кровообігу складають серце і кровоносні судини (вени, артерії, капіляри).
Серце, скорочуючись, працює як насос і проштовхує кров по судинах, забезпечуючи її безперервний рух. При зупинці серця настає смерть, оскільки припиняється доставка до тканин кисню і поживних речовин, та звільнення їх від продуктів розпаду.
Будова серця людини
У дорослої людини серце — це порожнистий м'язовий орган масою \(250\) - \(300\) г.
Воно розташоване у грудній клітці за грудиною (з невеликим зсувом вліво).

 розташування серця.jpg

 
Серце міститься у спеціальній навколосерцевії сумці зі сполучної тканини (перикарді). Внутрішня поверхня перикарду (навколосерцевої сумки) виділяє рідину, зволожуючи серце і зменшуючи його тертя при скороченнях.
Стінка серця складається з трьох оболонок:
  • епікард — зовнішній сполучнотканинний шар;
  • міокард — середній м'язовий шар;
  • ендокард — внутрішній епітеліальний шар.
стінка серця.png
 
Найтовстішим є середня шар — міокард, утворений серцевою поперечно-смугастою м'язовою тканиною. Волокна міокарда сполучаються таким чином, що збудження, що виникає в одній області серцевого м'яза, швидко поширюється по всьому серцю, і воно скорочується, виштовхуючи кров.
 
перикард.png
 
 
будова серця підписи.jpg
 
Серце людини (як і всіх ссавців) є чотирикамерним.
Воно розділене суцільною перегородкою на дві частини — праву і ліву (у правій половині серця тече венозна кров, у лівій — артеріальна). Права і ліва половини серця неповною перегородкою розділені на два відділи, які сполучаються: верхній відділ — передсердя (праве і ліве), нижній відділ — шлуночки (правий і лівий). Отвори між передсердями і шлуночками закриваються стулковими клапанами, які сухожильними нитками прикріплені до стінок серця. Між лівим передсердям і лівим шлуночком знаходиться двостулковий (мітральний) клапан, між правим передсердям і правим шлуночком розташований тристулковий клапан.
Зверни увагу!
Стулкові клапани пропускають кров тільки в одному напрямку: з передсердя у шлуночок, але не назад!

будова серця2.png
 
З лівого шлуночка виходить найбільша артерія — аорта, з правого шлуночка - легенева артерія. На початку аорти і легеневої артерії розташовані півмісяцеві клапани.
 
клапани.png
 
Кров виштовхується із серця через півмісяцеві клапани з лівого шлуночка (по аорті) у велике коло, а з правого (по легеневої артерії) — у мале коло кровообігу. Півмісяцеві клапани влаштовані таким чином, що пропускають потік крові лише в одному напрямку (з серця).
 
серце3.png
Коронарна система серця
Для того щоб інтенсивно працювати все життя людини, серцевий м'яз повиннен отримувати поживні речовини і кисень з кров'ю. Кровоносна система самого серця отримала назву коронарної системи. Права та ліва коронарні артерії відходять від аорти, розгалужуються і постачають усім необхідним клітини серцевого м'яза.

коронарна.png
Джерела:
http://galactic.org.ua/clovo/f_c3.htm