Лімфатична система — сукупність судин, тканин і органів, які служать джерелом клітин, що забезпечують імунітет, фільтрування, забезпечує пересування лімфи по лімфатичних судинах і сприяє поверненню надлишку тканинної рідини в кров.
У багатьох тканинах є найдрібніші лімфатичні капіляри, які сліпо закінчуються. У них проникає міжклітинна рідина, яка і утворює лімфу. Лімфатичні капіляри зливаються у більші лімфатичні судини, які пронизують усі органи і тканини.
По ходу лімфатичних судин розташовуються лімфатичні вузли. Вузли виконують роль фільтрів, які затримують мікроорганізми. У них у великій кількості містяться лімфоцити, які беруть активну участь в імунних реакціях організму.
 
лімфатичні судини.png
 
Лімфатична система тісно пов'язана із кровоносною системою за розвитком, будовою і функціональними властивостями, проте вона має ряд істотних особливостей.
 
Загальні риси подібності лімфатичної і судинної систем:
 • стінки лімфатичних судин мають будову подібну до венозних  (мають тришарову будову: зовнішній шар стінок складається тонкого шару сполучної тканини, середній шар складають гладкі м'язи, внутрішній шар утворений одним шаром клітин і називається ендотелієм);
 • лімфатичні судини, як і венозні, на внутрішніх стінках мають клапани, завдяки яким лімфа рухається в одному напрямку — від периферії до центру, тобто від тканин до серця (клапани перешкоджають зворотному току лімфи);
 • лімфатичні судини супроводжують кров’яні, маючи спільне розташування у сполучній тканині;
 • лімфатичні судини, як і вени, починаються на периферії і напрямок току лімфи по них загалом паралельний рухові крові у венозних судинах;
 • найбільші лімфатичні судини впадають у вени і таким чином лімфа надходить у кров’яне русло.
Відмінні риси лімфатичної та судинної систем:
 • судини лімфатичної системи починаються не наскрізними, а замкненими капілярами, які сліпо закінчуються;
 • по ходу лімфатичних судин розташовані лімфатичні вузли – біологічні фільтри для лімфи.

  Лімфатична система2.png
Особливо багато лімфатичних вузлів у пахвовій западині, підколінних і ліктьових згинах, у грудній і черевній порожнинах, на шиї.
Усі лімфатичні судини об'єднуються у протоки, які впадають у великі вени великого кола кровообігу. Завдяки цьому в кровоносне русло з тканин повертається рідина.
 
лімфатичні судини2.png
  
Лімфа — прозора, жовтуватого кольору рідина, яка за своєю структурою і складом подібна до плазми крові. Вона не містить еритроцитів і тромбоцитів, проте містить багато видів лімфоцитів, частина яких потрапляє у лімфатичні капіляри із тканинної рідини, а частина — утворюється у лімфатичних вузлах. В організмі людини міститься \(1\) - \(2\) літри лімфи.
 
Лімфатичні вузли розташовані по ходу судин і являють собою рожево-сірі округлі утворення завбільшки \(1\) - \(20\) мм. Вони беруть участь у захисних реакціях організму,  процесах кровотворення, регулюють рух лімфи.
 
Функція лімфатичної системи:
 • дренажна функція — відводить від тканин надлишок води із розчиненими в ній речовинами;
 • транспортна (провідникова) функція – здійснює всмоктування і транспортування речовин, білків, краплинок жиру, тощо;
 • метастазування. Особливою властивістю лімфатичних судин є їхня проникність для клітин і різних чужорідних частинок. При зниженні захисних сил імунітету лімфатичними судинами можливе поширення паразитів: найпростіших, бактерій, вірусів, грибків, тощо. Дрібні мікроорганізми і клітини пухлин, що попадають у лімфатичні судини, переносяться током лімфи (метастазування);
 • захисна функція. В органах лімфатичної системи утворюються лімфоцити і антитіла, бере участь в знешкодженні мікроорганізмів, токсинів, продуктів розпаду клітин, в лімфатичних вузлах затримуються і відфільтровуються чужорідні речовини і частинки (наприклад пил);
 • кровотворна функція, виробляє у лімфатичних вузлах формені елементи крові (лімфоцити);
 • імунна функція, забезпечує недоторканість генетичного фонду клітин організму;
 • поживна функція — відведення з кишечника жирів;
 • підтримка гомеостазу організму.
Джерела:
https://thepresentation.ru/biologiya/l%D1%96mfatichna-sistema-lyudini