Кров — рідка сполучна тканина.
В організмі дорослої людини міститься близько \(5\) - \(6\) л крові і становить \(5\) - \(8\) % маси тіла.
 
Основну частину крові складає:
  • рідка міжклітинна речовина — плазма (\(55\) - \(60\) %);
  • формені елементи (клітини крові) (\(40\) - \(45\) %): еритроцити, лейкоцити і тромбоцити.
склад і фунції крові.png
 
Плазма крові на \(90\) % складається з води, \(10\) % складають розчинені у ній органічні речовини (білки, жири, вуглеводи) і неорганічні сполуки (мінеральні солі). Частина цих речовин — поживні речовини, що переносяться кров'ю до різних органів.
 
Склад плазми не змінюється, незважаючи на постійне надходження у кров багатьох речовин. Це досягається роботою легенів і нирок. У легенях кров звільняється від надлишків вуглекислого газу, а через нирки виділяється надмірна кількість води, солей і шкідливі для організму продукти обміну речовин.
 
склад крові.png
 
Усі формені елементи крові утворюються зі стовбурових клітин червоного кісткового мозку, що міститься у губчастій речовині кісток (його маса у дорослої людини — \(1,5\) кг).
 
утворення крові.png
 
Формені елементи крові розвиваються і в інших органах: селезінці, лімфатичних вузлах, мигдалинах, тощо.
Функції крові:
  • дихальна — переносить кисень від легенів до всіх клітин організму і вуглекислий газ — у зворотному напрямку.
  • Поживна — переносить поживні речовини, які всмоктуються у кишечнику.
  • Видільна — виносить з тканин продукти обміну в нирки і печінку.
  • Терморегуляційна — при низькій температурі навколишнього середовища кров, нагріваючись, переносить тепло зі скелетних м'язів і печінки до тих органів, які необхідно зігріти (шкіра, мозок, тощо).
  • Захисна — клітини крові (лейкоцити) вбивають чужорідні агенти, які проникають в організм і викликають захворювання (бактерії, віруси); інші клітини крові (тромбоцити) відповідають за утворення згустку крові — тромбу — у тому місці, де є пошкоджена судина (цей процес захищає організм від небезпечної крововтрати).
  • Регуляторна — кров шляхом перенесення цілого ряду біологічно активних речовин підтримує в організмі відносну сталість хімічного складу і фізичних властивостей у всіх його тканинах (гомеостаз).
Більшість зазначених функцій пов'язані з переносом речовин в організмі, тому часто їх об'єднують в одну загальну функцію крові — транспортну.