Ротова порожнина — початок травної травної системи. Її утворюють зуби, язик, внутрішні поверхні щік, тверде і м'яке піднебіння.
 
У ротову порожнину відкриваються протоки трьох пар великих (привушних, під'язикових і підщелепних) і великої кількості дрібних слинних залоз. Залози виділяють у ротову порожнину слину.
 
слинні залози.jpg
Кількість слини залежить від якості вжитої їжі. За добу слинні залози виробляють \(0,5\ \)— \(2\) л слини. 
У ротовій порожнині містяться зуби. У дорослої людини в нормі \(32\) зуба: \(8\) різців, \(4\) ікла, \(8\) малих кутніх і \(12\) великих кутніх. У дітей спочатку з'являються \(20\) молочних зубів, які поступово замінюються постійними. Зуби подрібнюють і перетирають їжу та беруть участь у формуванні мови.
будова_зуба.jpg
 
Зуб складається з кореня, шийки і коронки. Зовні коронка покрита міцною емаллю. Під нею міститься дентин — особливий вид кісткової тканини. Внутрішня частина зуба заповнена пульпою — пухкою сполучною тканиною, у якій розташовані кровоносні судини і нерви. Шийка і корінь зуба покриті цементом (різновид кісткової тканини).
 
Язик являє собою м'язовий орган, вкритий слизовою оболонкою. У ній розташовані смакові рецептори, за допомогою яких ми сприймаємо смак їжі. Язик пересуває їжу, формує харчової грудку і сприяє проковтуванню. Язик відіграє важливу роль у формуванні мови.
 
З ротової порожнини грудка їжі надходить в глотку — м'язовий орган, який сполучається зі стравоходом і гортанню. При ковтанні вхід до органів дихання перекривається надгортанним хрящом, і харчова грудка вільно рухається до стравоходу.
 
Стравохід — м'язова трубка завдовжки близько \(25\) см та діаметром \(2\) см, по якій їжа просувається у шлунок. Відбувається це завдяки перистальтиці (хвилеподібному скороченню м'язових стінок).