Взаємне проникнення частинок однієї речовини в іншу, обумовлене рухом молекул, називають дифузією (від латинського «дифузії» - поширення, розтікання).
Дифузія в газах
Якщо в кімнаті відкрити флакон із парфумами або запалити ароматизовану свічку, то запах незабаром буде відчуватися у всій кімнаті. Поширення запахів відбувається через те, що молекули парфумів рухаються.На початку 20-го століття вчені змогли виміряти на досліді швидкість хаотичного руху молекул. Виявилося, що в навколишньому повітрі молекули рухаються зі швидкістю рушничних куль (сотні метрів на секунду).
Дифузія в рідинах
Дослід. Наллємо у високу скляну посудину блакитний водний розчин мідного купоросу. Поверх цього розчину дуже обережно наллємо чисту воду. Межа розподілу рідин спочатку буде різкою. Поспостерігаємо за рідиною. Протягом декількох днів межа розділу рідин почне поступово розмиватися, а через кілька тижнів вся рідина в посудині буде рівномірно забарвлена у блідо-блакитний колір. Це доводить, що молекули мідного купоросу поступово проникають у воду, а молекули води — в мідний купорос.Дослід доводить, що молекули рідини безупинно рухаються.
На анімації можна бачити процес проникнення молекул речовини у проміжки між молекулами іншої речовини.
Дифузія в твердих тілах
Дифузія в твердих тілах відбувається дуже повільно.Наприклад, при кімнатній температурі (20° С) за 4-5 років золото і свинець взаємно проникають один в одного на відстань близько 1 мм.
Зверни увагу!
Дифузія є дослідним підтвердженням руху молекул.
Процес дифузії прискорюється з підвищенням температури.
Це відбувається тому, що з підвищенням температури збільшується швидкість руху молекул.