Чому виливається вода з носика чайника, якщо його нахилити? 
Будь-які дві або кілька з'єднаних між собою посудини, в яких рідина може вільно перетікати з однієї посудини в іншу, називають сполученими посудинами.
Найпростіші сполучені посудини — це дві з'єднані трубки. Якщо в одну з трубок наливати воду, то вода перетікатиме в іншу. Коли рух води припиниться, то вода в обох трубках встановиться на одному рівні.
 
У сполучених посудинах рівень рідини однаковий, тому що в цих посудинах вирівнюється тиск рідини.
Основна властивість сполучених посудин: у вільних сполучених посудинах вільні поверхні нерухомої рідини встановлюються на одному рівні.
Зверни увагу!
Вільні поверхні рідини встановлюються для будь-якої кількості сполучених посудин — незалежно від іх форми і розташування в просторі.
 
abd9a00c-1f68-4e59-853a-af6a56638696.png
 
737abde2-b61d-481e-954d-496dabd59159.png
Чому господиня відмовляється використовувати цей кавник? Подивися, який максимально можливий рівень рідини, яку можна туди налити.
 
Якщо в праве та ліве коліна сполучених посудин налити рідини, які не змішуються, та мають різні густини, матимемо результат: 
на рівні \(CD\) тиск стовпчиків є однаковим.
 
Screenshot 2025-01-10 002510.png
Друга властивість сполучених посудин: у відкритих сполучених посудинах стовпчик нерухомої рідини меншої густини вищий, ніж стовпчик нерухомої рідини більшої густини.
h1h2=ρ2ρ1
 Приклади сполучених посудин
ab0bf4da-8114-4143-afd7-0a07f43b499d.png
У природі прикладом сполучених посудин є джерела і такі артезіанські колодязі, в яких свердловина знаходиться нижче від рівня ґрунтових вод, і вода сама б'є зі свердловини. *
 
* Такі місця, де вода сама б'є зі свердловини, порівняно рідкісні. Зазвичай артезіанський колодязь влаштовують, пробуривши дуже глибоку свердловину, обладнану насосом.
 
ternis.bmp
 
В основі водопостачання житлових будинків лежить принцип сполучених посудин. Насосна станція закачує воду у водонапірну вежу, яка вище від найвищого будинку. З резервуара, який знаходиться у водонапірній вежі, підземними трубами вода потрапляє у водопроводи будинків, де прагне піднятися на таку ж висоту, на якій знаходиться резервуар водонапірної вежі.
 
Цікаве використання принципу сполучених посудин у системі шлюзів каналу, який з'єднує водойму з високим рівнем води з водоймою з більш низьким рівнем води.
 
Панамський канал з'єднує Панамську затоку в Тихому океані з Атлантичним океаном. Рівень води в Атлантичному океані вищий, ніж в Тихому океані, тому в каналі зведені шлюзи.  Два шлюзи обмежують невелику ділянку каналу. Якщо корабель вирушає вниз, то повільно відкривається верхній шлюз, і простір між шлюзами заповнюється водою. Корабель проходить повз шлюз, і верхній шлюз закривається.
Потім повільно відкривається нижній шлюз. Вода витікає, і рівень води знижується до рівня, що знаходиться за нижнім шлюзом. Корабель може продовжувати шлях.
 
Будівництво Панамського каналу стало одним з найбільших і складних будівельних проектів, які колись зводила людина. Завдяки йому морський шлях із Нью-Йорка до Сан-Франциско скоротився з 22500 км до 9500 км.
pankan.bmp
 
Пристроєм, у діяльності якого використовуються принцип сполучених посудин і закон Паскаля (тиск, що діє на рідину або газ, передається однаково в кожну точку рідини або газу), є гідравлічний прес (домкрат). Він складається із двох з'єднаних циліндрів: один вузький, а інший широкий. Циліндри заповнені маслом. При натисканні на поршень вузького циліндра, більший циліндр отримує в стільки разів більший тиск, ніж прикладений, у скільки разів площа більшого поршня більша площі меншого поршня.
 
F1S1=F2S2
 
bb28b43b-7826-4cfa-bf62-da403c2ceb67.png
 
Таким чином, людина однією рукою може підняти автомашину.
 
У рівні використовується те, що рідина зупиняється на одному рівні.
Рівень — пристосування, за допомогою якого можна визначити горизонтальну поверхню.
Рівень складається з вигнутою трубочки, що не повністю заповнена спиртом, у ній залишено трохи повітря. На горизонтальній поверхні бульбашка повітря зупиняється в середині трубочки.
 
lim.bmp
Джерела:
Фізика: підруч. для 7 кл. закл. загал. серед. освіти/ [В.Г. Бар'яхтар, Ф.Я. Божинова та ін.] ; за редакцією С.О. Довгого. - Х.: Вид.  "Ранок", 2024. - 272 ст. іл.