Чому рідина створює тиск не тільки на дно, а й на стінки посудини? 
 
На відміну від твердих тіл рідини легко змінюють свою форму — вони легко набувають форми тієї посудини, у якій містяться, тобто рідини є плинними. Наслідком плинності рідин є й те, що на будь-яке занурене в рідину тіло рідина тисне з усіх боків.
 
Дрібні частинки рідини і газу можуть вільно переміщатися відносно один одного в усіх напрямках, тому тиск, що передається рідинами і газами, відрізняється від тиску, який передається твердими тілами.
 
molect.gif
Рух молекул твердої речовини
 
 img33.gif
Рух молекул рідини
 
 molecg.gif
Рух молекул газу
Рідини і гази передають діючий на них тиск в усіх напрямках однаково.
Це твердження називають законом Паскаля.
Закон Паскаля був відкритий французьким вченим Б. Паскалем \(1653\) р., який підтверджується різними дослідами.
 
фV_05t(2).JPG
 
Дослід. Приєднаємо до трубки з поршнем порожнисту кулю з безліччю маленьких отворів.
Наповнимо кулю водою і натиснемо на поршень. Тиск у трубці збільшиться, вода почне виливатися через всі отвори, при цьому напір води у всіх струмках  буде однаковим.
Такий же результат можна отримати, якщо замість води використовувати дим.
 
porshenj.gif
 
Рідини і гази передають в усіх напрямках не тільки діючий на них тиск, а й той тиск, який існує всередині них завдяки вазі власних частинок. Верхні шари тиснуть на середні, а середні — на нижні, нижні — на дно.
Усередині рідини існує тиск, і на одному, і  тому ж рівні він однаковий в усіх напрямках.
Із глибиною тиск збільшується.
Це твердження можна перевірити за допомогою експерименту, використавши манометр - прилад для вимірювання тиску у рідинах.
 
davlenie1.jpg
 
Вага газу, що знаходиться в посудині, маленька, і його тиск у багатьох випадках можна не враховувати. Необхідно пам'ятати, що густина газів в сотні разів менша густини рідин.
Де застосовують закон Паскаля?
Властивість рідин і газів передавати тиск у всіх напрямках ми спостерігаємо у повсякденному житті, її широко використовують у техніці. Тиск, створюваний серцем передається у всі частини тіла. На законі Паскаля грунтується дія системи гальмування багатьох транспортних засобів, дія домкратів, насосів та інших гідравлічних машин.