Одна з наявних в природі сил - сила гравітації. Вона діє на будь-які тіла. Сила гравітації проявляється, як взаємне тяжіння.
Всесвітня гравітаційна взаємодія проявляється в тому, що всі тіла взаємно притягуються з силою, яка залежить від мас тіл і відстані між тілами.
 
Fгр=Gm1m2R2,деG=6,671011Нм2кг2,R відстань
Зверни увагу!
Чим більше маса тіл, тим сильніше тяжіння.
Сила тяжіння діє також між нами і яблуком, яке знаходиться на столі, проте ця сила настільки незначна, що її неможливо відчути. Для того, щоб відчути силу гравітації, хоча б одне з тіл має бути великої маси. У Землі маса велика — 61024 кг, тому вона сильно притягує все, що знаходиться на Землі і поблизу неї, вона утримує води океану, не дозволяє Місяцю полетіти у космос.
Силу гравітації, якою Земля притягує до себе тіло, що знаходиться поблизу неї, називають силою тяжіння.
У Сонячній системі найбільшу силу гравітації створює Сонце, маса якого в \(300 000\) разів більше маси Землі. Сонце утримує на орбітах всі планети Сонячної системи.
 
солн.jpg
 
Зверни увагу!
Чим більше взаємна відстань тіл, тим менше сила гравітації.
Припливи
Припливами називають підвищення і пониження рівня моря, яке викликається рухом і взаємним положенням Землі, Місяця і Сонця і впливом цього на силу тяжіння між цими небесними тілами.
 
При впливі на Землю сил гравітації Сонця і Місяця виникає приливна хвиля. Припливи виникають у відкритих водоймах, однак їх можна помітити і ефект від них відчувається тільки в прибережних районах. Максимальний приплив відбувається тоді, коли Земля, Місяць і Сонце знаходяться на одній прямій. Найбільші припливи спостерігаються в Атлантичному океані в затоці Фанді біля узбережжя США - \(18\) метрів.
 
prilivt.png
 
Незважаючи на те, що маса Місяця в багато разів менше маси Сонця, вона знаходиться набагато ближче до Землі і в зв'язку з цим, сила тяжіння Місяця набагато більша, і, відповідно, припливи в основному викликаються Місяцем. Сила гравітації Місяця два рази на добу «тягне за собою» величезну масу води.