Світловий пучок — це сукупність світлових променів.
 
106.jpg107.jpg108.jpg
а)                                        б)                                              в)  
а — збіжний світловий пучок;
б — розбіжний світловий пучок;
в — паралельний світловий пучок.
Світловий промінь — це лінія, що вказує напрямок поширення світлового пучка.

Проведемо дослід
Розташуємо послідовно джерело світла, кілька аркушів картону з круглими отворами (діаметром приблизно 5 мм), екран. Розмістимо аркуші картону таким чином, щоб на екрані з’явилася світлова пляма. Якщо тепер узяти, наприклад, спицю та протягти її крізь отвори, то спиця легко просунути крізь них, тобто виявиться, що отвори розташовані на одній прямій.

 109.jpg
  
Закон прямолінійного поширення світла:
У прозорому однорідному середовищі світло поширюється прямолінійно.
 
Прямолінійним поширенням світла пояснюється утворення тіні від непрозорих тіл при їх освітленні.
Якщо джерело світла відносно предмета є точковим, то тінь від предмета буде чіткою. У цьому разі говорять про повну тінь.
Повна тінь — це область простору, в яку не потрапляє світло від джерела.
110.jpg
(Залежно від того, на якій відстані знаходиться предмет від джерела світла, розмір тіні може змінюватися.)
 
Якщо предмет освітлювати двома точковими джерелами світла або протяжним джерелом світла, то на екрані утворюється тінь з нечіткими контурами. У такому випадку створюється не тільки повна тінь, а ще й півтінь.
Півтінь — це область простору, освітлена деякими з кількох наявних точкових джерел світла або частиною протяжного джерела.
111.jpg
 
Утворення повної тіні й півтіні в космічних масштабах ми спостерігаємо під час сонячного та місячного затемнень.
Якщо Місяць розташований між Сонцем і Землею, то тінь від Місяця падає на Землю, – на Землі спостерігається сонячне затемнення.
 
112.jpg
 
У тих місцях Землі, на які впала повна тінь Місяця, спостерігається повне сонячне затемнення, а в місцях півтіні – часткове сонячне затемнення. За рік на Землі може відбуватися від \(2\) до \(5\) сонячних затемнень, а ось в одному і тому самому місці земної поверхні –  рідко, лише один раз на \(300\) років.

113.jpg

Коли Місяць, обертаючись навколо Землі, потрапляє в зону тіні, яку відкидає Земля, настає місячне затемнення. За рік на Землі спостерігається \(2-4\) місячних затемнення.
 
114.jpg
Джерела:
1. Фізика : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / [В. Г. Бар’яхтар С. О. Довгий, Ф. Я. Божинова, О. О. Кірюхіна] ; за ред. В. Г. Бар’яхтара С. О. Довгого. — Харків : Вид-во «Ранок», 2017. — 272 с. : іл., фот.
2. Фізика : підруч. для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / В.Д. Сиротюк. — Київ : Генеза, 2017. — 248 с. : іл.
3. Фізика : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закладів / Т. М. Засєкіна, Д. О. Засєкін. — К. : УОВЦ «Оріон», 2017. — 272 с. : іл.