Людям здається, що поверхня Землі нерухома. Насправді кожна ділянка земної кори піднімається або опускається, зміщується вправо або вліво, вперед або назад. Але ці рухи такі повільні, що зазвичай ми їх не помічаємо. Однак вчені за допомогою дуже точних приладів «бачать» ці рухи і вимірюють їх швидкість.
 
Уже давнім грекам було відомо, що земна поверхня відчуває підняття та опускання. Здогадувалися про це і жителі Скандинавського півострова: їх давні приморські поселення через кілька століть виявилися далеко від моря.
Тектонічні рухи — рухи земної кори під впливом внутрішніх сил Землі, що призводять до деформацій гірських порід.
Рухи земної кори в залежності від напрямку ділять на вертикальні та горизонтальні. Вони проявляються одночасно, супроводжуючи один одного.
Горизонтальні рухи земної кори
Горизонтальні рухи земної кори — це рухи, паралельні поверхні Землі.
Горизонтальні рухи відбуваються через переміщення літосферних плит. Разом із плитами переміщуються і материки. Швидкість горизонтальних рухів невелика — декілька сантиметрів на рік. Однак вони зберігають свій напрямок дуже довгий час, тому за один мільйон років континенти пересуваються відносно один одного на сотні і тисячі кілометрів.
 
1.png2.png3.png4.png5.png6.png
 
Зверни увагу!
Горизонтальні рухи відіграють величезну роль у створенні рельєфу Землі. На межах літосферних плит утворюються гори.
 
При зіткненні літосферних плит шари гірських порід зминаються у складки, і утворюються гори суходолу.
Столкновение плит 1.pngСтолкновение плит 2.png
 
Там, де плити розходяться, виникають гірські хребти дна океанів. Вони складаються з вивержених на дно магматичних порід — базальтів.
 
Расхождение двух плит.png
Великі Африканські розломи
Зона Великих Африканських розломів — це найдовша система розломів у земній корі на суходолі (\(6\) тис. км, від Південно-Східної Туреччини через Сирію, Ліван та Ізраїль до Червоного моря і далі від Ефіопії до річки Замбезі). Це система западин-грабенів завширшки до декількох десятків кілометрів. Западини мають плоске дно і круті, часто обривисті схили заввишки до \(1,5\) \(2\) км. Багато западин заповнені водою.
Приклад:
Червоне море, озера Ньяса, Танганьїка, Рудольф, Мертве море.
Схема рифтов Восточной Африки 2.png

Зона Великих Африканських розломів відрізняється високою активністю. Постійні зрушення уздовж ліній розломів збільшують глибину западин, розміри озер і річок.