Під дією сили тяжіння породи, зруйновані вивітрюванням, переміщаються по поверхні Землі з піднесених ділянок в більш низькі. Кам'яні брили, щебінь, пісок часто спрямовуються вниз з крутих гірських схилів, породжуючи обвали і осипи.
Обвал — відрив і падіння мас гірських порід вниз зі схилів гір під дією сили тяжіння.
Там, де є ослаблені дією водної та повітряної ерозії круті схили, рано чи пізно відбуваються обвали.
Осип — скупчення на схилах гір і скель каміння, а також скупчення уламків гірських порід різного розміру на схилах або у підніжжя гір та пагорбів.
Осипи складаються зі слабо відсортованих уламків.
 
Процессы, возникающие под действием силы тяжести (Рисунок).png
Дія гравітаційних сил
 
Під дією сили тяжіння виникають зсуви та селі. Вони переносять величезні маси порід.
Зсуви
Зсуви — сповзання мас гірських порід вниз по схилу під впливом сили тяжіння.
Зсуви являють собою сповзання мас гірських порід вниз по схилу. Вони утворюються на берегах водойм, на схилах пагорбів і гір після сильних дощів або танення снігу. Верхній пухкий шар гірських порід стає важче при насиченні водою і сповзає по нижньому, який не пропускає воду, шару.
 
Образование оползня.png
Утворення зсуву
Селі
Сель —  потік із великим вмістом мулу та гірських порід у горах, що виникає в гірських областях у результаті рясних зливових дощів або швидкого танення снігів.
Зливові дощі і швидке танення снігів також викликають в горах брудні потоки — селі. Вони з руйнівною силою рухаються вниз по схилу, зносячи все на своєму шляху.
 
Схема селя.png
Схема селю
Захист від зсувів
Зсуви і селі призводять до аварій і загибелі людей.
 
Найкращим захистом від зсувів є їх попередження. Щоб уникнути сповзання гірських порід по схилах, не можна допускати:
  • перевантаження верхньої частини зсуву;
  • «підрізання» основи схилу (річкою, водосховищем);
  • додаткового зволоження схилу.
Відомо, що вода є головною причиною зсуву гірських порід. Тому першим етапом захисту від зсувів має бути збирання і відведення вод. Зокрема, на ділянці, схильному до утворення зсувів, рекомендується вичерпувати воду з колодязів.

У зоні відриву зсуву слід зменшувати навантаження на схил. Існує і спеціальний комплекс заходів запобігання утворенню зсувів. Це — закріплення схилів рослинністю, будівництво опорних стінок, закріплення схилів за допомогою паль.