Кольори в назвах мінералів
Азурит 1.jpgАльбит 1.jpgАурипигмент 1.jpgВерделит 1.jpgГематит 1.jpgГлауконит 1.jpgКианит 1.jpgКиноварь 2.jpgЛейцит 1.jpgРодонит 2.jpgРубин 2.jpgРутил 2.jpgСапфир 2.jpgСера 2.jpgХлорит 2.jpgЦелестин 2.jpgЦиркон 2.jpgЦитрин 2.jpg
Цікаві факти зі світу мінералів
ортоклаз 2.jpgМикроклин 2.jpg
Види польових шпатів
  
Польові шпати легко знайти біля річки, у полі, у горах.
 
Зверни увагу!
Шпат — у перекладі з німецької «розколюватися».
Шпатами називали мінерали, здатні розколюватися на майже прямокутні уламки з рівними поверхнями. Серед польових шпатів широко поширені ортоклаз (найчастіше світло-рожевого кольору) і мікроклін (зазвичай білувато-сірого кольору). Якщо розколоти ортоклаз, то кут між утвореними поверхнями буде дорівнювати \(90°\). Ця властивість відображена і в назві мінералу: «ортос» — прямий і «клазіс» — розщеплення.
Кварц
Крупинки кварцу можна виявити скрізь: у багатьох гірських породах (граніт), у ґрунті (пісок), на дорозі і навіть у домашньому пилі. Кварц достатньо твердий мінерал. За свою здатність електризуватися при стисканні в певному напрямку кварц є незамінним мінералом у радіотехніці та електроніці. Кварц має понад \(200\) різновидів.
 
Халцедон — прихованокрісталічний різновид кварцу. Опал — некристалічний різновид кварцу.
 
халцедон 2.jpgопал 2.jpg
 
Кристалічними різновидами кварцу є: гірський кришталь (безбарвний), аметист (фіолетовий), моріон (чорний), раухтопаз (димчастий), цитрин (жовтий), авантюрин (із включеннями мінералу гематиту) та ін.
Горный хрусталь 2.jpgАметист 2.jpgМорион 1.jpgраухтопаз 2.jpgцитрин 3.png.jpgавантюрин 2.jpg
 
Лабрадорит
лабрадор.jpg
 
Мінерал отримав свою назву завдяки півострову (п-ів Лабрадор, Північна Америка), на якому вперше цей «вогненний камінь» виявили у кінці \(XVIII\) століття. Ескімаські вожді носили його як прикрасу. Лабрадорит має приголомшливий колір: синьо-чорний камінь при зміні кута зору переливається малиновими, зеленими, блакитними відтінками. Ліонськие ткачі створили на його честь переливчастий шовк, а ювеліри виготовляли з лабрадору брошки, вставки в кільця, табакерки.
Мусковіт  
Мусковит.jpg
Мусковіт
 
Мусковіт — різновид слюди. У тонких пластинках це безбарвний мінерал. У більших кристалах мусковіт набуває сірого, рожевого, жовтого або зеленуватого відтінків. Незвичайний камінь використовували як віконне скло для прикраси царських і боярських теремів. Зараз слюда використовується як електроізоляційний матеріал.
Гранат
 гранат.jpg
  
Гранати — це мінерали з дуже широким спектром забарвлення: від жовтого і зеленого до фіолетово-червоного. Назва походить від латинського слова «гранатус», що означає «зернистий». І насправді кристали гранатів схожі на зернятка однойменного плода. Вони мають безліч граней, кількість яких може досягати \(72\). З гранату роблять не тільки ювелірні вироби, а й виготовляють гранатовий папір і порошок, якими шліфують шкіру, тверді породи дерева, дзеркальне скло.
Графіт  
графит.jpg
  
Зверни увагу!
Мінерал отримав свою назву від латинського слова «графо» — пишу.
Графіт використовують у якості грифеля у простих олівцях. Мінерал може утворюватися з вугілля під впливом високої температури і високого тиску при метаморфізмі гірських порід.