Магматичні гірські породи утворюються при застиганні магми.
Вихід магми на денну поверхню у вигляді лавових потоків
Магма — це розплавлена речовина мантії або земної кори, насичена газами і парами води.
Лава — це магма, що втратила гази і пари води.
Магма утворюється на глибині від \(10\) до \(200\) км. Її температура — понад \(1500\)\(°\)С.
Рухаючись до поверхні Землі, магма по шляху вдається до вищерозміщених шарів і виливається на поверхню у вигляді лави. При цьому магма може застигати як на глибині, так і на поверхні Землі. Навіть на невеликій глибині тиск гірських порід настільки великий, що там не може існувати жодних пустот. Виникнення навіть найменшої тріщини призводить до того, що магма спрямовується у цю тріщину, силою свого тиску розсовує її стінки і просувається вгору. У зв'язку з цим породи, які формуються із застиглої магми, утворюють тіла найрізноманітнішої форми: у вигляді гігантських крапель, грибів, прожилок і т. д.
Найпоширеніша глибинна магматична гірська порода — граніт. Він утворюється на великій глибині, де магма довго застигає. Колір граніту змінюється в залежності від кольору польового шпату, що входить до його складу.
Вилившись на поверхню суші або дно океанів, лава дуже швидко застигає. З неї утворюються (вулканічні) магматичні гірські породи, наприклад, базальти. Базальти мають темно-сірий або чорний колір і високу щільність.
Магматичні породи складаються з кристалів мінералів. Чим швидше застигає магма, тим кристали менше. При дуже швидкому застиганні магми кристали не утворюються.
З магматичними гірськими породами пов'язана більшість родовищ руд різних металів.