Вивітрювання — процес механічного руйнування та хімічної зміни гірських порід і мінералів під впливом зовнішніх факторів: температури, вітру, хімічних речовин, рослин та тварин.
Вивітрювання.jpg
 
Зверни увагу!
Фізичне, хімічне та біологічне вивітрювання відбувається постійно і в межах будь-якої території.
З гірських порід під впливом вивітрювання утворюються уламки, пісок і глина. Подрібнені гірські породи переносяться на великі відстані за допомогою льодовиків, водних потоків та вітру. Уламки накопичуються на дні водойм (озер, морів і океанів) і перетворюються на осадові гірські породи.
Фізичне вивітрювання — перетворення  порід на уламки внаслідок різких перепадів температур, у зв’язку з чим в їхніх тріщинках замерзає вода.
Фізичне вивітрювання найбільш характерним є для пустель, та гірських систем, які покриті снігом. На даних територіях дуже сухе повітря, та велика амплітуда температур повітря. Багаторазове нагрівання й охолодження гірських порід призводить до їх швидкого розтріскування.
 
Руйнівна дія замерзлої води поширена в полярних районах. Вода, замерзаючи, як відомо, збільшується в об’ємі і розширює тріщини. Згодом суцільна брила розпадається на шматки.
 
Зверни увагу!
Вивітрювання гірських порід відбувається по-різному. Міцні гірські породи руйнуються повільніше. Тому при вивітрюванні порід із різною міцністю формуються останці.
Останці — це кам'янисті породи, які створені внаслідок фізичного вивітрювання та роботи вітру.
Останці є химерними формами рельєфу, такими як: колони, стовпи, морські ворота (арки) тощо.
 
останці2.jpg
останці4.jpg
Останці