Крім природного розподілу суходолу на материки та острови, існує й умовний, культурно-історичний поділ на частини світу.
Частини світу — історично сформовані регіони Землі, що включають материки або їх великі частини разом із прилеглими островами.
Частини світу (в млн км²)
На одному материку Євразії розташовуються дві частини світу — Європа та Азія. Умовна межа між ними проходить через Уральські гори, річку Емба, Каспійське море, Кумо-Маничську западину північніше Кавказу, через Азовське і Чорне моря, протоки Босфор і Дарданелли. Два материки — Північна і Південна Америка — утворюють одну частину світу — Америку.
Таким чином, частин світу, як і материків, шість: Азія, Америка, Африка, Антарктида, Європа, Австралія з Океанією.
Назви частин світу
Ще в Античній Греції відомі землі було прийнято ділити на західні та східні. Території, які лежали на захід від Егейського моря вони назвали Європою, східні — Азією. Назва Європа походить від ассірійського слова ереб — захід, а назва Азія — від слова асу — схід.
Однозначної думки на те, як виникла назва Африка, у вчених немає. Спочатку Африкою називали територію навколо Карфагена, а потім — сучасну Північну Африку. Весь материк почали називати Африкою тільки у Середні віки.
Материк Австралія отримав свою назву ще в Античності, коли вважалося, що у Південній півкулі існує невідома південна земля — Terra Australis Incognita (Australis у перекладі з латині означає «південний»).
Америка отримала свою назву на честь Амеріго Веспуччі, який першим висловив думку про те, що вона є абсолютно новою частиною світу. До цього, завдяки помилкам Христофора Колумба, який вважав, що відкрив західний морський шлях до Індії, ця територія носила назву — Вест-Індія.
Антарктида була відкрита тільки у \(1820\) р., тому отримала свою назву останньою. Назва утворилася від грецьких слів anti — проти та arktikys — північний.