Гідроген — хімічний елемент № \(1\) періодичної системи.
 
Атом Гідрогену — найпростіший за будовою, найлегший з атомів усіх відомих елементів. У його ядрі міститься один протон, а в електронній оболонці — всього один електрон.
  
гідроген.jpg
 
Хімічний елемент водень представлен трьома ізотопами: H11 — Протій (основний), H12 — Дейтерій (D), H13 — Тритій (T). Ядро Протію не містить нейтронів, у ядрі Дейтерію — один нейтрон, а в ядрі Тритію їх два. Тому ізотопи Гідрогену відрізняються масами.
 
Гідроген, як правило, поміщають у \(IА\) групу (до лужних металів), і у \(VIIA\) групу (до галогенів).
 
Особливе положення Гідрогену пов'язане з будовою його електронної оболонки: в атомі один валентний електрон (як у лужних металів), а для завершення зовнішнього електронного шару не вистачає одного електрону (як атомам галогенів).

У хімічних реакціях атом Гідрогену може віддавати або приймати електрон, тому проявляє у сполуках і позитивний, і негативний ступінь окиснення:
 
Н0e_Н+1,
 
Н0+e_Н1.
 
У ряду електронегативності місце Гідрогену — між металами і неметалами:
 
\(F\)\(O\)\(N\)\(Cl\)\(Br\)\(S\) \(C\)\(P\)\(H\)\(Si\)\(Mg\)\(Li\)\(Na\).
 
Ступінь окиснення \(+1\) Гідроген проявляє у сполуках з більш електронегативними неметалами (NH3+1,H+1Cl), а  \(–1\) — у сполуках з металами, Силіцієм і Бором (NaH1,SiH41).
 
Гідроген — найпоширеніший елемент у Всесвіті. З атомів цього елементу в надрах зорь синтезуються всі інші елементи.

Серед елементів земної кори Гідроген за поширеністю посідає дев'яте місце. Він входить до складу води, нафти, природного газу, а також міститься в усіх живих організмах.
 
Вільного водню в атмосфері Землі дуже мало.