Спосіб поділу кольору на складові компоненти називається колірною моделлю.
У комп’ютерній графіці застосовуються три колірні моделі: RGB, CMYK і HSB.
 
RGB
(скорочено від англ. Red, Green, Blue — червоний, зелений, синій)
— колірна модель, що описує спосіб синтезу кольору, за якою червоне, зелене та синє світло накладаються разом, змішуючись у різноманітні кольори.
image4.jpg
 
 Це найпростіша для розуміння і очевидна модель. У цій моделі працюють монітори, побутові телевізори, проектори — усюди, де кольорове зображення розглядають у світлі, що проходить. Вважають також, що при додаванні складових яскравість сумарного кольору збільшується. Поєднання трьох складових дає нейтральний колір (сірий), який при великій яскравості прагне до білого кольору. Цю модель застосовують завжди, коли готують зображення, призначене для відтворення на екрані. Якщо зображення проходить комп'ютерну опрацювання у графічному редакторові, то його теж потрібно подавати в цій моделі.
Колірна модель CMYK відповідає малюванню фарбами на паперовому аркуші і використовується при роботі з відбитим кольором, тобто, для підготовки друкованих документів.
У цій моделі використовуються кольори: блакитний (Cyan), ліловий (Magenta), жовтий (Yellow) і чорний (Black).
image5.jpg
 
Ці кольори виходять в результаті віднімання з білого кольору основних кольорів моделі RGB. Чорний колір задається окремо. При збільшенні кількості фарби зменшується яскравість кольору.
В друкарнях кольорові зображення друкують в декілька кроків. Накладаючи на папір по черзі блакитний, бузковий, жовтий і чорний відбитки, отримують повноколірну ілюстрацію. Тому готове зображення, отримане на комп'ютері, перед друком розділяють на чотири складові одноколірні зображення. Цей процес називають поділом кольору. Сучасні графічні редактори мають засоби для виконання цієї операції.
 
Модель HSB найбільш зручна для людини, так як вона добре узгоджується з моделлю сприйняття кольору людиною.
image6.jpg
 
Компонентами моделі HSB є:
тон (Hue) — конкретний відтінок: червоний, жовтий, зелений, пурпурний і т.п;
насиченість (Saturation) — характеризує інтенсивність або чистоту кольору: зменшуючи насиченість, ми розбавляємо його білим кольором;
яскравість кольору (Brightness) — залежить від кількості чорної фарби, доданої до даного кольором: чим менше чорного кольору, тим більше яскравість кольору.
Створюючи власний художній твір, зручно працювати в моделі HSB, а після закінчення роботи його можна перетворити у моделі RGB або CMYK, залежно від того, чи буде воно використовуватися як екранна або друкарська ілюстрація.
Зверни увагу!
Для відображення на моніторі комп’ютера система HSB перетвориться в RGB, а для друку на принтері – в систему CMYK.